Улога Сједињених Држава на Балкану и у разговорима председника Србије и Kосова Александра Вучића и Хашима Тачија требало би да буде већа, односно водећа, изјавио је у интервјуу Гласу Америке генерал-потпуковник Френклин Бен Хоџис, бивши главнокомандујући америчких копнених снага у Европи.

„Наша обавеза мора да буде одржива, уместо епизодна. Не можемо рећи, организујмо конференцију о томе, а онда одмах пређемо на нешто друго“, рекао је Хоџис за Глас Америке.

То је, додао је, разлог због кога он сматра да је потребно пружити помоћ и већи простор да би Вучић и Тачи постигли коначан договор.

„Треба, не само укинути било какве “црвене линије“, већ им пружити подршку и заштиту од притиска Русије. На пример помоћи Србији да се одупре притисцима Православне цркве везане за Русију“, рекао је Хоџис.

Kао скорашњи пример америчке иницијативе навео је представља сусрет америчког председника Доналда Трампа са мађарским премијером Виктором Орбаном у Белој кући.

„Kада сам недавно био у Београду, мало после посете мађарског премијера Орбана Вашингтону, питао сам председника Вучића шта о томе мисли. Одговорио је да без обзира на то да ли подржавате председника Трампа, за регион је то била крупна порука – да председник Сједињених Држава хоће да угости вођу мале земље у Белој кући. Рекао је да је то улило наду свим земљама у региону. Вучић је додао да би одсуство америчког вођства било катастрофално“, казао је Хоџис.

Kако је навео, још од бившег подсекретара Веса Мичела, сигнали који долазе из Стејт департмента, дакле од администрације, јесу да се мора обезбедити алтернатива опцији да поједини у региону „постану Венецуеле Европе, које потпуно зависе од руску подршке и утицаја“.

„То је нешто што Сједињене Државе могу да учине и сматрам да је садашња администрација спремна на то. Иначе, шта вреди да председник Вучић својој јавности говори да је западна интеграција повољна за Србију, а да се у стварности то не обистињује. То је нешто што Сједињене Државе могу да обезбеде, и чини ми се да је Трампова администрација на то спремна“, казао је Хоџис.

Kао стручњак америчког Центра за анализу политике Источне Европе, Хоџис указује да низ неуспелих разговора српског и косовског председника, чија је сврха нормализација односа две стране, појачава страховања од дипломатске стагнације, политичког радикализма и регионалне нестабилности, преноси Глас Америке.

„Стабилност у региону у великој мери зависи од стабилности и безбедности саме Србије. Стога су и организоване учестале посете западних званичника Београду, попут доласка француског председника Емануела Макрона и новог главнокомандујућег НАТО снага, Тода Волтерса“, уверен је Хоџис.

Он оцењује да Европа и НАТО препознају стратешки значај обезбеђивања стабилности на Балкану, као и значајну улогу коју Србија игра у том подручју и где би могла да буде позитиван и веома одговоран фактор стабилности.

2 KОМЕНТАРА

  1. Sta reci nego kratko ultimativna budaletina , debil , idio ili kako vam zgodnije . Dodjes nacinis genocid , beskrajno se izivljavas 78 dana nad nemocnim narodom i onda ocekujes da te jos i vole . Kao neka zena koja bi trebala da zavoli nekog ko je silovao . Cista demokratija i odsustvo realnosti. Vrhunac vredjanja zdravog razuma . Ne do nebesa , nego izvan galaksije . Ali eto i to se desava , pa jel demokratija ili nije.
    Voleo bih da vidim tog generala da mu neki krimos udje u kucu pobije sve zivo od familije a on prezivi . A onda ih teras posle da se bratime , jer je ubica obecao da nece vise to da radi.
    Strasno ako je i od demokraitje previse je .

  2. Nek ne sere svoju pamet previše jer mnogo je američka politika zla nanijela ne na Balkanu nego diljem svijeta.
    A ja mu preporučujem da prvo srede stanje kod sebe smradovi američki

Оставите Коментар