Амбасада САД у Скопљу веома брзо се огласила и признала избор Џаферија. Питање је како су могли да знају унапред да је процедура испоштована, а да комисија то није претходно утврдила. Талат Џафери се огласио са изјавом да ће бити последица, али да ће све „лећи на своје место“. Карл Билт позвао ЕУ да успостави контакт са новим председником Собрања.

Нови „председник“ македонског Собрања Талат Џафери изјавио је да ће „бити последица“ због онога што се протекле ноћи дешавало у Скопљу, али и да ће ствари, како је рекао, „лећи на своје место“.

Изјаву Џафарија преносе косовски медији који на то додају да су Зоран Заев и албанске странке одбили да дођу на састанак код Ђорђа Иванова, председника Македоније. Медији са Косова наводе и да је Карл Билт, копредседавајући Европског савета за међународне односе, поручио да би „ЕУ требало да буде брза и одлучна у признавању и успостављању контакта са новим председавајућим македонске скупштине Џаферијем“.

Бранко Ђорђевски, политиколог из Скопља, за Спутњик каже да му се чини да је све „намештено“, јер напомиње да је мало више од случајности да Џаферија изаберу на функцију баш у тренутку кад знају да су грађани, који два месеца протестују због „тиранске платформе“, у шетњи поред Собрања.

„Све ово делује да је веома добро координирано споља. Ја бих чак рекао и да су они унапред знали потезе Заева, јер америчка амбасада се веома брзо огласила и признала избор Џаферија. Како су они могли да знају унапред да је процедура испоштована, а да комисија то није претходно утврдила“, пита се наш саговорник.

Он каже да одлука Заева и албанских странака да не дођу на састанак код Иванова значи да се политичка криза продубљује.

​„Порука је да ће политичка конфронтација отићи дубље. Не мислим да ће бити сукоба грађана и полиције, али ако смо очекивали да ће политички лидери дати допринос смиривању ситуације, очито је да то они неће урадити. По мом мишљењу, ситуација у Македонији иде на два колосека — први је да је ’нова‘ парламентарна већина, охрабрена порукама које је добила од међународне заједнице, то јест да ће избор Џафарија добити међународни легитимитет, што води давању легитимитета Заеву за председника Владе. ВМРО-ДПМНЕ се са тим неће помирити, јер је процедура Џаферијевог избора била неуставна и њега је немогуће прихватити. Све то води до двовлашћа у Собрању, али и двовлашћа у нижим институцијама“, каже он.

Он каже да је сада ситуација таква да је у Македонији дошло до „македонско-македонског“ док Албанци стоје по страни.

Кабинет македонског председника Ђорђа Иванова издао је саопштење да су неке од странака које су позване данас на састанак затражиле додатно време ради координације. Из кабинета македонског председника саопштено је и да Иванов сматра да је неопходно да се одржи састанак лидера парламентарних странака, како би се за пронашла решења у складу са Уставом, законима и пословником о раду Скупштине.

Извор: rs.sputniknews.com