Радне акције у слабије развијеним подручјима Републике Хрватске честа су активност Омладинске мреже Срба у Хрватској која има седиште у Загребу. Обновљена су многа запуштена места у Далмацији, Лици, Банији, Кордуну и Славонији. Чланови ове организације слободно време након пословних обавеза често користе како би почистили објекте у слабије развијеним местима насељеним српском популацијом.

Субота је искоришћена како би се почистио простор унутар и ван две цркве истога имена. Један део екипе Омладинске мреже боравио је у петрињском селу Јошавици на Банији, док је други део посетио кордунашко село Велику Црквину на Кордуну.

Прва радна акција чишћења цркве у Јошавици одржана је пре више од две године, а сада је одржано још једно чишћење храма.

– Велику радну акцију око храма Светог Георгија у Јошавици радили смо још 4. августа 2018. године. Ова је црква је на исти датум 1995. године погођена гранатом па смо као време одржавања радне акције одабрали годишњицу тог њеног страдања. Заједно са парохом петрињским Сашом Умићевићем очистили смо и средили околину цркве и њену унутрашњост. Након радне акције, парох Умићевић у том храму на дан Светог Георгија одржава литургију. Уз ту акцију, са истим парохом одрадили смо још неколико у његовој парохији. У свим очишћеним храмовима у његовој парохији, он је касније почео да одржава служења. То и јесте циљ наших акција, да се после њих нешто покрене и догађа – прича чланица радног тима Омладинске мреже Срба у Хрватској Јелена Несторовић.

Иницијативу покренуло локално становништво

Иницијатива за нову радну акцију у овом селу кренула је од локалног становништва који су заједно са парохом Сашом Умићевићем и организатори ове активности. Неки од мештана су и чланови Омладинске мреже Срба у Хрватској која је учествовала у финансијским трошковима чишћења.

– Овај пут чистили смо остатке крова који се урушио. Кад се то урушило, настао је шут који се морао очистити и одвести. Све се купило ручно јер није било могућности да возила уђу у унутрашњост цркве. Након тога активисти су косили коров који неумољиво расте – објашњава Јелена шта се све радило у новој радној акцији у Јошавици.

Како кажу из Омладинске мреже, коронавирус их је спречио у многим активностима па су због тога у суботу одрадили две акције у једном дану, што је био велики изазов, јер раније нису имали сличних искустава. Осим тога, проблем су биле и временске неприлике, киша је почела да пада и у суботу, али срећом, већ на крају радних обавеза.

Храм саграђен из ината

Други део чланова Омладинске мреже Срба у Хрватској учествовао је у радовима око храма Светог Георгија у Великој Црквини крај Крњака.

– Ова црква је прилично специфична. Кажу да је изграђена 1934. године, а градња је започета годину дана раније. Међутим, њена прича није баш најлепша, она није резултат слоге. Локални мештани су нам испричали да је саграђена из међусобног инаћења. Неки људи су се међусобно посвађали па је један део радио једну цркву, а други део другу цркву. За ову цркву се ни не зна да ли је икада била завршена, нисмо успели да дођемо до тачних података. Нити у једном рату није оштећена, него је само препуштена забораву – препричава нам Јелена Несторовић тужну причу овог храма.

– Наш идентитет није само верски, нити су сви учесници у радним акцијама верници. Једноставно желимо да покажемо људима, да ако је у неком селу црква, споменик, дом или неки пут, заједнички, да се на то треба обратити пажња. Можемо да не верујемо у Бога, али ако је људима око нас то важно, онда је важно и нама јер су нам то комшије или пријатељи. Исто тако имамо радне акције и на антифашистичким објектима, ту се не ради о политици и о ставовима, већ то да се налазимо у ситуацији да су на подручјима у којем живе претежно Срби углавном оштећене цркве, споменици или старе школе па смо се тим највише и бавили. То што се нађе на тим местима је део историје, попут старих књига које су врло често и насилно избациване из библиотека и школског програма – закључује чланица радног тима Омладинске мреже Срба у Хрватској Јелена Несторовић.

На Јеленину тврдњу да је најбитније оно што се догоди после радних акција, а то је задовољство због помагања другима и уређивања запуштених места – надовезала се и њена колегица Емина Ђурашевић.

– Успех наших активности најбоље се види на примеру тога што са нама хоће да раде чак и људи који нису део српске заједнице. На Кордуну је сада са нама био и један момак из Загреба који није Србин али се дружи са неким од чланова – надодаје Емина.

Село Велика Црквина је слабо насељено место које се наставља на Чатрњу, а припада општини Крњак.

Из Омладинске мреже захваљују мештанима Јошавице, Велике Црквине и околних места, као и паросима Саши Умићевићу и Радославу Анђелићу, који је иначе парох карловачки те начелнику општине Крњак Дејану Михајловићу. У наредном периоду чланови ове организације планирају сличне акције у местима Вировитичко-подравске и Копривничко-крижевачке жупаније.

Душан Велимировић

Оставите Коментар