Велика потражња за електричном енергијом на Косову и Метохији могла би да угрози снабдевање струјом широм Европе, упозорила је Европска мрежа оператера преносног система са седиштем у Бриселу.

Оператори преносног система у регионалној групи за континенталну Европу позвали су Оператера преносног система на Космету ( КОСТТ), да одржи свој систем електричне енергије у равнотежи, што је њихова уговорна обавеза, преноси Ројтерс.

Увоз струје на Космету угрожава и друге земље Европе

Земље широм Европе, како наводе, суочавају се са растућим ценама гаса и струје делимично због пораста потражње усред економског опоравка земаља од пандемије. Ово је посебно изражено на Косову и Метохији, где је дошло до смањене производње струје због техничких кварова у сред зимске сезоне. Све то, како наводе, приморава да се увози више струје него што је уобичајено на територији Косова и Метохије.

Наводе пример предузетника Џељаља Гашија који размишља о затварању своје пекаре у Приштини јер не успева да покрије трошкове горива за генератор.

„Обично плаћам око 300 евра рачун за струју, али сада трошим 100-110 евра дневно да купим гориво за агрегат“, рекао је Гаши у чијој пекари ради 10 радника.

Многа предузећа и домаћинства на Косову набавила су преносиве генераторе електричне енергије откако су почеле рестрикције струје.

Ројтерс наводи и да је премијер привремених институција у Приштини Аљбин Курти говорио о драстичном порасту цена струје, а наводе и да грађани на Космету плаћају најјефтинију струју у Европи јер су тарифе за домаћинства у великој мери субвенционисане.

Већина енергије на Космету производи се у две термоелектране на угаљ, изван Приштине, и обично се увози од 10 до 15 одсто енергије која се троши у јужној српској покрајини, али током ове кризе увоз је скочио на 40 одсто.

„Као резултат тога, за Косово и Метохију увози се енергија која није била планирана на тржиштима, па би та повећана тражња могла да угрози снабдевање струјом широм Европе“, наводи Ројтерс.

У тексту се подсећа и да електране на Космету раде на лигнит, меки угаљ који производи посебно токсично загађење приликом сагоревања, а званични подаци показују да су на Космету пете највеће светске резерве лигнита, између 12 и 14 милијарди тона, преноси Косово онлајн.

Помоћ из Албаније

Албанска влада обезбедиће за Косово и Метохију 7.680 мегавата електричне енергије за 31. децембар и 1. јануар, у покушају да помогне превазилажење енергетске кризе.

„После договора који смо имали са челницима Косовске енергетске корпорације успели смо да обезбедимо 3.600 мегавата за 31. децембар, а 4.080 мегават сати за 1. јануар“, рекла је министарка за инфраструктуру и енергетику Албаније Бељинда Балуку.

Енергија ће бити дата без финансијске надокнаде, а биће враћена током лета, преноси Косово онлајн писање медија у Приштини.

Оставите Коментар