Европарламентарци који су данас боравили у Београду одржали су два састанка са посланицима скупштине Србије, а да на званичном састанку ниједним словом нису споменули Косово и Метохију као и такозвани „немачко-француски план“. Док су, како је јавио Н1, на другом, изгледа неформалном састанку, запретили Србији да ће ако не прихвати тај план бити „Иран у Европи“.

Како су за РТ Балкан потврдили посланица „Двери“ Тамара Миленковић Керковић и посланик Српске напредне странке Миленко Јованов, европарламентарци нису овакве ставове изнели на састанку пред већином странака.

„То ни у једном једином слову није била тема данашњег разговора, нико није ни споменуо тако нешто“, рекао је Јованов за РТ Балкан и додао да је тема састанка са свим странкама био рад Народне скупштине Србије.

Исто је потврдила и Миленковић Керковић додајући да током састанка нико није спомињао Косово и Метохију осим ње у једном тренутку.

„Тражила сам од њих да се Србија не притиска и да нам се остави могућност да без притисака разматрамо тај преговарачки оквир, односно ултиматум“, казала је Миленковић Керковић за РТ Балкан додајући да европарламентарци нису ништа одговорили на то.

Како смо сазнали на том званичном састанку присутне су биле све странке осим коалиције НАДА и Заветници, који од раније овакве састанке бојкотују.

Међутим, како преноси Н1, догодио се и други, чини се, неформални састанак с европарламентарцима на којем су били представници одабране опозиције.

„Ако се споразум не прихвати, Србија неће бити острво, већ Иран у Европи“, пренео је Н1 речи једног европосланика позивајући се на неименовани извор.

Шта је горе за Србију?

Оваква изјава недопустив је притисак на Србију и показује да Европска унија не баштини демократске принципе, као што покушава да се представи, сагласни су саговорници РТ Балкан.

Лидер „Новог ДСС-а“ Милош Јовановић за РТ Балкан, коментаришући ову наводну изјаву европарламентарца, каже да су много горе последице по Србију ако прихвати овај план.

„Последица је губитак Косова и Метохије, а следећа на удару биће Република Српска, па други делови у централној Србији, а крај би био свођење на београдски пашалук“, каже Јовановић.

Прихватање споразума, изричит је Јовановић, раван је капитулацији и представљао би прелазак Србије на евроатланску страну где би Србија имала минорну улогу.

Јовановић додаје да оваква изјава, ако се заиста догодила, нема тежину, јер су европарламентарци који долазе у Србију анонимни политичари у својим земљама, те на овај начин желе да привуку пажњу.

Лидер „Двери“ Бошко Обрадовић за РТ Балкан такође каже да је право питање које су последице ако Србија прихвати предлог који су недавно у Београд донели преговарачи више европских земаља и САД.

„Нема сумње да је суштина тог предлога да се Србија не противи уласку лажне државе Косово у све међународне организације, а пре свега УН. То представља кршење Устава Србије и Резолуције 1244 СБ УН“, наводи Обрадовић.

Обрадовић је упитао да ли то значи да би Србија требало да се одрекне дела своје територије и који би то народ на свету урадио.

„Да видимо тог европосланика, који нам то сугерише, да ли би дао део своје државе“, закључио је Обрадовић.

„Свако има потребу да се ‘запљуне’ на тему КиМ“

Шеф посланичке групе Српске напредне странке Миленко Јованов указао да је главна парола европарламентараца међусобно поверење и уважавање, па стога би требало очекивати, како каже наш саговорник, да се о свим темама расправља јавно, без одвојених састанака.

Јованов каже да свака изјава, попут ове у којој нашу земљу пореде са Ираном и прете неприхватањем предлога плана, носи дозу притиска на Србију.

„Очигледно да сада сваки политичар који дође у Србију има потребу да се ‘запљуне’ и буде забележено да је нешто рекао на тему Косова и Метохије. Али ми је жао што тај политичар то није рекао именом и презименом, па да знамо ко је и одакле долази“, рекао је Јованов.

Председница Српске странке Заветници и народна посланица Милица Ђурђевић Стаменковски за РТ Балкан каже да ће такав приступ ојачати анимозитет према Европској унији у Србији, а да ће поверење у ЕУ, које је већ дуже време на ниском нивоу, додатно пасти.

„Европарламентарци који заступају такав став, компромитују Европску унију и у погледу поштовања суверенитета и у погледу залагања за демократију. Дакле, то није само анти-суверенистички већ и анти-демократски став, јер не само што нарушава међународно правни субјективитет једне државе већ претендује да наметне мишљење и став грађанима Србије“, казала је Ђурђевић Стаменковски.

Она каже и да се Европска унија очигледно налази у кризи, не само економској, већ и у кризи идентитета.

„Овакво понашање је одраз потпуне политичке дезоријентације и верујем да ће временом такав приступ бити поражен и у самој Европи, у европским државама. Ово је и важно сазнање, а за неке од нас и потврда да ЕУ не комуницира језиком демократије него уцене и силе“, закључила је Ђурђевић Стаменковски.

Подсетимо, председник Србије Александар Вучић казао је да му је на састанцима са такозваном „великом петорком“, односно представницима Запада више пута речено да ће Србија, ако не прихвати њихов план о Косову и Метохији бити изложена различитим последицама од прекида безвизног режима слободног путовања у ЕУ, преко стопирања европских интергација, до повлачења инвестиција из Европе.

Оставите Коментар