Мало је вероватно да идеја о признању Косова у замену за територијалне уступке може наићи на неподељену подршку у земљама и у Европској унији

То каже за Дојче веле Мајкл Леј, стручњак Немачког Маршаловог фонда.

“У оквиру Европске уније било би скоро немогуће изналажење консензуса у прилог промени територијалног статуса кво између Србије и Косова. Мало је вероватно да идеја о признању Косова у замену за територијалне уступке може наићи на довољну подршку међу Србима и Косоварима или пак код пет чланица ЕУ које одбијају да признају независност Косова. Подела је базирана на трагању за етничким чистунством уместо на неопходности да се живи заједно у мултикултурним друштвима. Тај приступ има трагичну историју на Балкану и није на линији принципа ЕУ. Чланице ће бити на посебном опрезу због спољних притисака с обзиром на јачање улога Русије и Кине на Балкану”, наводи Леј.

Он истиче и да остаје да се види да ли би чланице које традиционално фаворизују Србе биле спремне да одобре изјашњавање о померању граница.

Упитан за став Шпаније, Грчке, Кипра, Румуније и Словачке, каже да договор о разграничењу не би изазвао аутоматско признавање Косова.

“Примедбе које пет држава ЕУ које нису признале Косово имају на сецесију везане су за њихове сопствене политичке дилеме код куће и нису примарно начин подршке Србији. Те примедбе би остале одређено време чак и у мало вероватном случају да Србија и Косово постигну договор”, истакао је Леј.

Према његовим речима, столица за Косово у УН ће у догледно време вероватно остати неиспуњена жеља, “иако се могу наћи различите практичне форме сарадње”.

Извор: Србин.инфо