Војска Србије, захваљујући донацијама Русије и Белорусије, до јуна ће имати ескадрилу од 14 ловачких авиона „миг 29” који ће након модернизације спадати у најреспектабилније ваздухоплове те врсте у овом делу Европе. Сан многих дечака био је, а и данас је, да управљају таквим моћним „машинама”.

Да би га остварили морају да заврше Војну академију која до краја марта прима пријаве кандидата за студије. На академији се учи пилотирање на авионима „ласта” и млазним авионима Г-4.

Када дипломирају, млади пилоти се распоређују у ескадриле у саставу 204. и 98. ваздухопловне бригаде. Као млади потпоручници многи од њих ће пожелети да постану пилоти на „мигу 29”.

Како је саопштило Министарство одбране, после теоретских припрема и великог броја сати проведених на симулатору, млади пилоти стичу услов да уђу у кабину овог авиона.

Потпоручник Жарко Жарковић је прошле године прешао из 252. школско-тренажно-авијацијске ескадриле у 101. ловачку ескадрилу, чиме је, како каже, остварио свој сан. У овој јединици, на аеродрому у Батајници, тренутно се налази десет „мигова 29”, а још четири авиона ће до почетка лета бити испоручена из Белорусије.

– Још као мали гледао сам авионе који надлећу моје родно место, недалеко од батајничког аеродрома, па су се та жеља и љубав у мени јавиле када сам био четврти разред основне школе и већ тада сам одлучио да упишем Војну гимназију, а касније и Војну академију, смер ваздухопловство – објашњава Жарковић.

Због опште цензуре на интернет небу, Националист можете пратити и на следећим мрежама:

1. Вконтакт
2. Телеграм
3. Instagram
4. Twitter

Он је најмлађи пилот 101. ловачке ескадриле, један је од тројице пилота који пролазе кроз процес преобуке за „миг 29”. Она се састоји од техничке учионице у трајању од пет недеља, где се проучавају конструкција авиона и како се користе системи којима је авион опремљен.

Након тога следи такозвана земаљска припрема, у трајању од две недеље, где се учи техника пилотирања авионом „миг 29”. После седам недеља теоретске наставе полажу се писмени и усмени испити. Круна преобуке је летачка обука на овом ваздухоплову.

Капетан Петар Стефановић, пилот 101. ловачко-авијацијске ескадриле, после завршетка Војне гимназије имао је прилику да студира у Колорадо Спрингсу, у Ваздухопловној академији оружаних снага САД. Необичан пут образовања га је одвео у Русију на преобуку за „миг 29”.

– У Руској Федерацији имао сам прилику да овладам вештинама основне и борбене обуке и да тамо још једном идем на напредну летачку обуку. Они имају велике ваздухопловне центре и у складу с тим обука је била квалитетно структуирана и одликовала се великим интензитетом летења – истиче Стефановић.

Милан Галовић

Оставите Коментар