Jедан од оних који није заборавио српски народ који живи на Косову и Метохији и који већ више од деценије Србима у енклавама помаже да опстану и живе у готово немогућим условима јесте Арно Гујон. Хуманитарац је за РТС рекао да помаже људима да би у будућности могли да живе од свог рада.

Гујон који себе представља као српског хуманисту француског порекла, помоћ за Србе на КиМ прикупља током читаве године а велики Божићни конвој његове фондације традиционално је и ове године стигао на Космет.

Десет тона помоћи уз Гујона у Божићном конвоју пратило је и девет волонтера из Француске. Носили су храну, одећу али и пећи и шпорете на дрва.

„Били смо на истоку Косова, у Метохији и Гори. Свуда смо сретали људе у тим енклавама, разговарали са породицама и децом. Испоручили смо 72 шпорета јер у већини тих места нема струје. Деци смо обрадовали поклонима а одраслима смо желели да покажемо људску топлину и покажемо братску подршку и солидарност“, рекао је Гујон гостујући у Дневнику РТС-а.

Француски хуманитарац већ четрнаесту годину за редом Нову Годину проводи са Србима на Косову.

„Сада сам срео људе који су одрасле особе а када сам први пут дошао на КиМ они су били деца. То је највећи знак наде у опстанак Срба на КиМ“, рекао је Гујон.

Арно Гујон са својом организацијом покушава пре свега да помогне људима на Космету у томе да им више не буде потребна хуманитарна помоћ.

„Тренутно у сарадњи са епархијом рашко-призренском код Новог Брда градимо фарму свиња у коју смо уложили 150.000 евра. Претходних година смо градили фарме за тов јунади, гајење коза, прераду воћа и поврћа и све оне имају за циљ да ти људи који сада једва преживљавају у будућности могу да живе од свог рада“, објашњава Гујон.

Када је почело бомбардовања Србије 1999. године Гујон је имао 13 година и још ишао у основну школу где су организоване разне дебате о оправданости бомбардовања.

Гујон се побунио када је професор историје покушао да оправда бомбардовања зграде РТС-а. Аргументација професора је била да је због ширења пропаганде РТС легитимна војна мета.

Гујон наводи да је тада рекао да је правдање убијања новинара и цивила резултат пропаганде али оне коју шире медији на Западу.

Извор: iskra.co