Снимак лансирања крстарећих ракета типа „Москит“ са бродова руске Пацифичке флоте у оквиру војних вежби које су одржане у Јапанском мору изазвао је огромну пажњу јавности, иако се не ради о ракетама нове генерације. Пројектил конструисан још у совјетско доба, и даље је ноћна мора руских противника.

Руски војни експерти истичу да Запад још нема ракете са таквим карактеристикама.

„На Западу ову ракету називају ’Опекотина од сунца‘. Развија брзину од скоро три маха, што ствара проблеме противнику и готово ју је немогуће уништити. Поред тога, лети на веома малој висини — до 20 метара, а када се приближи мети пада на седам метара, практично се креће по гребену таласа и маневрише. Ову ракету је веома тешко погодити. Иако ово оружје није најмодерније — производња је прекинута 2014. године — на Западу је и даље непревазиђено по борбеним карактеристикама. И као што видимо — још увек је у служби и прилично је ефикасно оружје за уништавање непријатељских бродова. Користи се на разарачима ’Пројекта 956‘, на противподморничком броду ’Адмирал Чебањенко‘ и на неким ракетним кутерима“, каже за Спутњик руски експерт Јуриј Зверев.

„Москит“ П-270 је суперсонична ракета која лети на малим висинама, па је сматрају „убицом крстарица“. Произвела ју је руска аеронаутичка компанија „Радуга дизајн биро“ седамдесетих година прошлог века као противбродско оружје које се лансира с мора, али је касније значајно усавршена тако да може да се лансира и са земље, и из ваздуха, па чак и испод површине мора. Од 1984. године је у арсеналу руске војске.

Домет „Москита“ је 120 километара у случају лета на малим висинама, или 250 километара уколико је трајекторија лета нешто виша. Опремљена је набојно-млазним мотором, какав САД безуспешно покушавају да направе за своје хиперсоничне ракете. Максимална брзина коју ова ракета може да развије је већа од 2,8 маха. Ово је једина ракета на свету која је у стању да лети таквом брзином на изузетно малим висинама.

Ракета „Москит“ се креће непосредно изнад површине воде, па је врло тежак објекат за откривање и обарање. Може да потопи ратни брод депласмана 20 хиљада тона, па представља огромну опасност за већину бродова.

Ракета је дуга нешто више од девет метара и носи 320 килограма високоексплозивног нуклеарног материјала, што је еквивалент 120 килотона ТНТ. Користе је и војске Кине, Ирана, Индије и Вијетнама.

Оставите Коментар