Пред наставак дијалога у Бриселу Приштина намерава да поново потегне причу да би на преговарачком столу требало да се нађе и питање повраћаја пензија, односно њихово ретроактивно исплаћивање, „јер је држава Србија од јуна 1999. обуставила доприносе пензионерима на Космету”.

Фото: EPA/Malton Dibra
Фото: EPA/Malton Dibra

Према њиховој рачуници, Београд им је за претходни период дужан невероватне две милијарде евра, или 43.000 евра по пензионеру, па би то морало да им се исплати што пре.

Како наводи шездесетосмогодишњи Фериз Бериша, велики број пензионера је до сада преминуо, па би „ако дође до повраћаја новца требало да се призна право наслеђивања од стране супружника или чланова уже породице, у случају да је корисник пензије преминуо”, пренели су приштински медији.

Интересантно, уколико Приштина добије подршку ЕУ и САД и по питању те отимачине, међу корисницима српске пензије требало би да се нађу и Рамуш Харадинај и његова браћа, јер је његов отац Хилми Харадинај недавно преминуо.

Не треба заборавити ни све остале некадашње команданте ОВК, као што су Хашим Тачи, Кадри Весељ и други, којима очигледно не би сметало да буду на списку грађана Републике Србије када се деле пензије, али када се узме у обзир да су у претходном периоду легализовали крађу српске имовине на КиМ, како приватне, тако и државне, тешко да би били гадљиви на паре.

Министар Зоран Ђорђевић је поводом таквог захтева Приштине за „Ало!” кратко изјавио:

– Свим грађанима Републике Србије су загарантована уставна права и за све важи исти закон.

Не треба заборавити да су приштински политичари и у претходном периоду тражили од ЕУ, тачније од Комитета Савета Европе, да им Београд „врати више од 89.000 пензија”.

Извор: alo.rs