Гост емисије “ А ШТА ВИ МИСЛИТЕ“ аутора и водитеља Ратка Дмитровића, на телевизији РАС, био је Милан Т. Стеванчевић, дипломирани инжењер електронике и телекомуникација. Гост Ратка Дмитровића говорио је о старом српском календару, науци старих Срба, покраденој историји Срба. Милан Стеванчевић је такође говорио о непостојећим климатским променама, климатским лобијима у свету, лековитости сунца и многим другим темама. Највећи акценат је стављен на СТАРИ СРПСКИ КАЛЕНДАР или СРПСКИ НАРОДНИ КАЛЕНДАР.

Српски народни календар (Годишњак временски) представља скуп мање-више неписаних правила којих се српски народ вековима придржавао, паралелно са црквеним правилима. Народни календар се базира на црквеном календару Српске православне цркве али се од њега и доста разликује: по именима празника, којима је дао своја специфична обележја, месеце назвао старословенским именима или именима празника старословенске митологије, и дао им своја тумачења и начине израчунавања.

Српски народни календар је био званични календар средњовековних српских држава од 1219. године када га је у црквени кодекс унео Свети Сава, па све до 19. века. По њему су писане повеље, закони, одлуке, облигације.

Најстарији запис о српском календару јесте надгробни споменик из 6. века. На споменику цару Лазару, деспота Стефана Лазаревића, стоји да се Косовска битка догодила 6897. године.

По српском народном календару, године се броје од 5508. пне, односно од времена када се по предању десио Велики потоп, односно ново стварање света.

Година дели на лето и зиму. Лето почиње на Ђурђевдан, 6. маја, а зима на Митровдан, 8. новембра.

Посебно значајно је и Преображење, 19. август. када се по старом веровању „мењају гора и вода“.

(ИНТЕРМАГАЗИН)