Председник Србије Александар Вучић изјавио је данас да је јасно да нисмо у лакој ситуацији кад је реч о Косову и Метохији, и да не желе сви компромис, имајући у виду ставове, који се износе, укључујући и неке данашње.

Фото: Танјуг / Раде Прелић
Фото: Танјуг / Раде Прелић

Вучић је истакао да ћемо ми, упркос томе, учинити све да до компромиса дође, и упозорио:

„Али, нећемо дозволити никоме да понизи или да сруши Србију, без обзира колико се неком чинило да је то могуће“, истакао је Вучић.

Вучић је рекао да се мора преговарати, да је боље и десет година преговора, него један сат сукоба или ратова.

Србија ће, истакао је Вучић, у региону увек бити фактор стабилности и мира.

„Можда је за неког фраза, али за мене није, већ од највећег значаја, да сачувамо мир у односима са Приштином, да разговарамо ако треба и три пута дневно, да бисмо сачували сваки живот“, рекао је Вучић.

Вучић је рекао да никог не жели да критикује пред званичницима ЕУ, али да је јасно да не желе сви компромис.

„Наш посао је да тежимо договору“, а Србију, како каже, „нико неће моћи да понижава или сруши, ма колико се то некоме чинило као могуће“.

Очекујем значајан напредак до следећег извештаја ЕУ

Вучић је изјавио данас да ће средства из претприступне помоћи ЕУ за Србију бити коришћена за подршку процесу приступања наше земље Унији.

Вучић је честитао на поптисивању споразума о спровођењу акционог ИПА програма, оценивши да је то од великог значаја за нашу земљу.

Додао је да се ради о износу од 41 милиона евра, а да је укупна вредност претприступне помоћи 138 милиона евра.

„Она ће у наредном периоду бити увећана, а наше је да користимо погодности које имамо као земља кандидат.

„Оно што је најважније јесте да је начин коришћења средстава за обнову школа, болница и санирање последица поплава, учинио да буде видљивија чињеница да је ЕУ највећи донатор у Србији“, приметио је Вучић.

Захвалио се Хану на посвећеном послу и рационалном приступу решавању проблема у региону, као и проблемима који се тичу Србије.

„Што се тиче економије, Србија нема проблема. Наравно да смо сиромашна земља, али то полако мењамо, раст је, сада то званично саопштавамо, највећи у региону и износи 4,6 одсто за првих пет месеци“, каже Вучић, додајући да тако нешто нису предвидели ни ММФ ни СБ.

Циљ је, како је рекао, да се до краја године одржимо на нивоу између 3,8 и 4,1 одсто.

„То би био велики успех“, додао је Вучић.

Подсетио је и да Србија трећу годину заредом остварује суфицит, а да ће ниво јавног дуга до краја године бити мањи од 50 одсто БДП, а био је 79 одсто када је он преузео функцију премијера.

„Показали смо како каса може да се на домаћински начин, може и пунити и празнити, да се пружимо колико можемо, не много више од тога“, каже Вучић.

Констатовао је да трговинска размена са ЕУ расте из године у годину и да све више компанија из ЕУ улаже у Србију.

„Захвалан сам ЕУ на значајним инвестицијама у нашу земљу, наша трговинска размена са ЕУ из године у годину расте, у првих пет месеци ове године имамо раст извоза 37 одсто електричних машина и уређаја, 48 одсто раста гвожђа и челика, аутомобилске гуме расте извоз за 38,5 одсто, надамо се да ће још више раст. Све је више компанија ЕУ које улажу у нашу земљу“, истакао је Вучић.

Са Ханом је разговарао, како каже, и о другим питањима од изузетног значаја, односима са Приштином, ситуацији у региону и стварима које морамо да поправимо у области владавине права.

„Сагласан сам са оним што је говорио Хан и надам се да ћемо постићи значајан напредак до следећег Извештаја ЕУ“, рекао је Вучић.

Како је рекао, са Ханом је разговарао о стању у Европи и свету и приметио да није баш све увек идеално, али да Србија, као мала земља, мора да пронађе своје место под сунцем.

„Морамо да будемо одговорни, озбиљни, посвећени у решавању наших проблема. Уверен сам да ћемо уз подршку ЕУ, пријатеља какав је Јоханес Хан, умети да пронађемо најбољи излаз и најбољи пут за Србију“, рекао је Вучић.

Вучић је поручио да је Србији место у Европи, али да предстоји још посла и много труда.

„Јасно је, наравно, уколико будемо могли да решимо питање Косова, и када све то будемо решили, надам се да ћемо бити близу Европе“, подвукао је, али и додао да не жели да обећава грађанима оно што не зависи само од Србије.

Све што радимо, поновио је, не радимо због ЕУ, већ због себе и сопственог напретка, јер све мере, као што су нас довеле до бољих еконосмких резултата, треба да нас доведу и до већег поверења у правни систем.

„А, онда, када више не звиси све од нас, лакше ћемо да прогутамо неке ствари, а под тим мислим да ли ће нас брже или спорије прихватити у ЕУ“, рекао је Вучић.

Додао је да верује Немачкој и другим земљама Уније, да ће превазићи њихове проблеме и да ће оно што се на састанцима говорило о бржој интеграцији земаља Западног Балкана и остварити.

Извор: Танјуг