Хиљаде људи који широм Белорусије потпусују петицију за потенцијалне опозиционе кандидате, преплашило је председника Александра Лукашенка, који је на власти од 1994. године и кандидовао се за шести мандат на изборима 9. августа, оцењује Радио Слободна Европа (РСЕ).

Откако су пре више од месец дана започели скупови и окупљања опозиције, Лукашенко је наредио хапшења, наводи РСЕ, међу којима и два кључна опозициона лидера, распустио је владу и обећао да у Белорусији неће бити револуције у стилу Мајдана – подсећање на протесте у суседној Украјини 2014. године, након којих је председник свргнут с власти.

Проблеми настају док се Белорусија бори с корона вирусом, болешћу коју је Лукашенко одбацио као „психозу“ сугеришући да се она може отклонити вожњом трактора, вотком или одласком у сауну.

Белорусија је једна од ретких земаља која није затворила своје границе и није увела мере ограничења ради заустављања ширења корона вируса.

У Белорусији је, према подацима које је прикупио амерички Универзитет „Џонс Хопкинс“, до 8. јуна забележено 49.453 заражених и 276 смртна случаја. Здравствени званичници напомињу да је стопа заразе висока, с обзиром на то да у Белорусији живи око девет милиона људи.

Међутим, хапшења и забрана потенцијалним кандидатима да чак прикупљају потписе за кандидатуру, сугеришу да ће 65-годишњи Лукашенко држати неопходне полуге како би осигурао победу 9. августа, као што је то био случај са свим претходним изборима откако је први пут победио три године након распада СССР-а.

Западне владе и међународни посматрачи сматрали су да ниједни избори нису испунили демократске стандарде.

„По мом мишљењу, све је унапред одређено. Лукашенко у потпуности контролише ситуацију. Без обзира колики проценат бирача гласа за њега, он има средства да осигура да се у последњим пребројавањима појаве резултати који га задовољавају“, рекао је за белоруски сервис РСЕ Игор Минтусов, политички саветник који је радио за Бориса Јељцина током руске председничке кампање 1996.

„Лукашенко покушава да осигура потпуну контролу над све лошијом економијом и блокира протесте. Потребан му је премијер који је предвидљив и спреман да испуни било коју наредбу“, рекао је политички аналитичар из Минска Валер Карбалевич за Ројтерс.

Организација Хјуман рајтс воч у мају је упозорила да белоруске власти појачавају сузбијање демонстраната, опозиционих блогера, новинара и других владиних критичара, подсећа РСЕ.

И, док се Лукашенко можда суочава с највећим изборним изазовом до сада, аналитичари упозоравају да он и даље чврсто контролише узде, јакључује РСЕ.

Оставите Коментар