Бура због зелених дресова црногорске рукометне репрезентације на утакмици против Србије на Европском првенству се не стишава, упркос томе што је РСЦГ одбацио тврдње да је у питању „провокација са бојом комитског покрета“.

Питање које се поставља као логично је како су то баш против Србије рукометаши Црне Горе заиграли у „зеленом“ и то док у земљи трају протести због спорног Закона о слободи вероисповести? Или рецимо, зашто у зеленом нису играли на старту турнира против Хрватске (играли у црном) или у трећем мечу у групи против Белорусије (носили црвене дресове)?

Како се бирају дресови? Сваки савез пријављује три гарнитуре уочи шампионата, а Техничка комисија Европске рукометне федерације на састанку дан уочи утакмице доноси коначну одлуку, водећи се различитим критеријумима, пре свега да се играчи два тима јасно разликују, како за гледаоце у дворани, тако и за телевизијске гледаоце…

Примера ради, Србија је традиционално пријавила црвене, беле и плаве, што би водећи се логиком са ранијим утакмица две селекције, значило да би најбоље решење било да једна екипа игра у црвеним, а друга у белим дресовима. Тако је било недавно кад су се састајали фудбалери две земље или раније приликом мечева кошаркаша…

Међутим, овде је „неким чудом“ ЕХФ, чији је потпредседник Предраг Бошковић, актуелни министар одбране у Влади Црне Горе, одлучио да Србија игра у традиционалним црвеним дресовима, а Црна Гора први пут у историји у зеленим.

У најмању руку чудно, неуобичајено, поготово имајући у виду актуелну политичку ситуацију и конотацију зелене боје. Такође, сасвим „случајно“ црногорски рукометаши су победу на тој утакмици прославили са зеленом заставом…

Оставите Коментар