Такозване косовске безбедносне снаге (КБС) планирају да изграде базу на брду Црнуша, чиме се директно угрожава безбедност Срба у овом делу јужне српске покрајине. Брдо Црнуша се налази на надморској висини од 1.010 метара и с њега се може надгледати територија општина Северна Митровица, Звечан, Зубин Поток и Вучитрн с већинским српским становништвом и десетине села.

Према оцени Драгомира Анђелковића, политичког аналитичара, формирање базе косовских безбедносних снага у Јужној Митровици јесте директна претња Србима на северу.

Због опште цензуре на интернет небу, Националист можете пратити и на следећим мрежама:

1. Вконтакт
2. Телеграм
3. Instagram
4. Twitter

– Идеја да се та база назове „Иса Бољетинац“ или „Бољетини“, према албанском војном лидеру с почетка 20. века познатом по злочинима над Србима на КиМ, јасно указује да Албанци поручују да ће пре или касније употребити те снаге за окупацију севера – истиче Анђелковић.

Међународна акција

На Србији је да покрене озбиљну међународну акцију и буде спремна да по потреби и војно брани север Косова.

– Преговори су добри, али је капитулација неприхватљива. Ако неко буде покушао да освоји север Косова, онда се мора поновити све оно што смо имали 2011, када је организованим српским отпором спречен поход албанских паравојних формација на тај део наше територије – мишљења је Анђелковић.

У непоходност алармирања међународне заједнице уверена је и Јелена Милић, директорка Центра за евроатлантске студије, која истиче да је овим прекршена Резолуција 1244.

Име по злочинцу

Председник општине Јужна Митровица Агим Бахтири, који је одобрио уступање земљишта, рекао је да ће се база простирати на 191 хектар и да ће сваки центиметар земље бити заштићен. Бахтири је предложио да база добије име по Иси Бољетинију, првом вођи албанског устанка из 1910. у борби за ослобођење од Османског царства и Краљевине Србије и Краљевине Црне Горе. Срби га памте по бројним злочинима и протеривању српског живља из Ибарског Колашина након 1901, који је укључивао убиства, силовања, пљачке, наводи Косово онлајн.

– Најава изградње највеће војне базе Косовских безбедносних снага на северу Косова резултат је непоштовања Резолуције 1244 Савета Безбедности УН, која је садржала обавезу разоружавања тзв. ОВК, а да је кулминација уследила трансформацијом Косовског заштитног корпуса у КБС 2018. Будући да четири чланице НАТО не признају независност Косова и противе се уласку КБС у базе Кфора, појавила се потреба да се изгради база која ће пружити могућност трансформације КБС у оружане косовске снаге под вођством кључних земаља чланица НАТО које су га признале – прецизира Милићева.

Контрола севера

Подсећа да Кфор има базу у Лепосавићу на северу Косова и сматра да Србија треба да крене у организовану кампању за промену делова Резолуције 1244 УН који ће ићи у њену корист, да би заједно са Кфором под мандатом УН контролисала север Косова.

– То шта се с ког брда види, зависи много и од тога ко контролише јужни Копаоник. Ако Србија са Кфором то ради, онда остаје војно неутрална, а партнер НАТО који има мандат да спроводи Резолуцију 1244 и тешко би се Кинези и Руси правдали одбијањем компромиса – каже директорка ЦЕАС.

Поручује и да се Куритијева влада мора зауставити у причи да је Ахтисаријев план максимум компромиса јер га Србија није признала, а са Србијом преговара.

– Србија треба да тражи легитимне измене Резолуције 1244 која обавезује све – закључила је Милићева.

Јашаријеви јуришници

-1994. формирана је паравојна терористичка организација ОВК
Оснивач и вођа ОВК је све до смрти 1998. био Адем Јашари, ког је заменио Хашим Тачи

-ОВК нападао и брутално убијао српске цивиле, због чега су се сукобљавали са српском полицијом

-Према Резолуцији 1244 УН расформирани су 1999. након потписивања Кумановског споразума, којим је окончано бомбардовање СРЈ
Већина припадника ОВК прелази у косовску полицију

-21. 1. 2009. из снага Косовског заштитног корпуса формиране су Косовске безбедносне снаге, које броје 2.500 активних и 800 војника у резервном саставу, а наоружани су лаким оружјем

-14. 12. 2018, кршећи устав и све међународне правне акте и договоре, приштинске власти су усвојиле три закона о трансформацији КБС у тзв. војску Косова.

Оставите Коментар