Стручњаци са Универзитета Гент сматрају да би генетске разлике међу становницима могле да објасне зашто је у неким земљама од корона вируса страдао много већи број људи.
Према белгијским научницима, скандинавске земље и земље источне Европе мање су погођене пандемијом од осталих земаља због разлике у генима. Наиме, у скандинавским земљама је број умрлих знатно нижи од просека, док је у балканским, међу које спада и Србија, такође забележен релативно низак број мртвих.

Супротно томе, пандемија вируса Цовид-19 тешко је погодила северну Италију, Шпанију, као и америчку савезну државу Њујорк. Одређене генетске карактеристике утичу на ниво пандемије Цовида-19, закључили су стручњаци с Гент-а и објаснили како су открили очиту везу између гена АЦЕ1 и Цовида-19, пише Ла Либре.

Белгијски научници су установили да што више становника неке земље има Д полиморфизам гена АЦЕ1, то је на том подручју мање смртних случајева од Цовида-19. Полиморфизам је појам који у генетици описује појаву више варијанти истог гена унутар једне популације (више алела на истој локацији у ДНА).

  • Што више идемо према истоку Европе, то је чешћи полиморфизам Д гена АЦЕ1. То је у корелацији с озбиљношћу пандемије коронавируса, односно видимо да се епидемија смањује како прелазимо из западне у средњу и источну Европу – објаснио је микробиолог и имунолог Јорис Деланге са Универзитета Гент.

Стручњаци сматрају да се овим обликом полиморфизма гена АЦЕ1 може објаснити до 41 одсто разлике у нивоима пандемије међу земљама. Након што су упоредили податке о учесталости полиморфизама међу становницима 25 земаља Европе, Блиског истока и Северне Африке с подацима Универзитета Џон Хопкинс о броју инфекција и смртних случајева у тим земљама, открили су очиту повезаност између полиморфизма Д гена АЦЕ1 и јачине пандемије.

Оставите Коментар