Председник Доналд Трамп у уторак је појачао притисак на гувернере да сузбију насиље на протестима који су избили због смрти Афроамериканца Џорџа Флојда, захтевајући од Њујорка да мобилише Националну гарду да би зауставио „пропалице и губитнике“, преноси агенција Асошијетед прес.

Док су у градовима широм Америке, седму ноћ за редом, одржани и мирни протести и немири, уз пљачке, вандализам и нападе на полицију, председник је појачао позиве за оштрију реакцију, што је урадио и дан раније када је запретио да ће послати војску да заведе ред ако гувернери то не ураде.

Њујорк, позови Националну гарду. Пропалице и губутници те уништавају. Делуј брзо. Немој да направиш исту ужасну и смртоносну грешку као са старачким домовима“, твитовао је Трамп.

У Њујорку су, у понедељак вече, људи разбијали излоге близу Рокфелер центра и провалили улаз у главну продавницу робне куће Мацy’с на Менхетну, упркос томе што је у граду уведен први полицијски час у последњих више деценије. Полиција је саопштила да је ухапшено готово 700 људи, а да је неколико полицајаца повређено, преноси Глас Америке.

Њујорк и други градови спремају се за још једну напету ноћ, а градоначелник Бил де Бласио продужио је полицијски час, који почиње у 20.00 часова по локалном времену, целу недељу.

Полицијски час уведен је у десетинама америчких градова, меду којима је и престоница Вашингтон. Очекује нас неколико тешких дана. Суочићемо се с тим“, поручио је де Бласио и додао да ће то урадити уз помоћ локалних лидера које је позвао да реагују.

Више од 20 хиљада припадника Националне гарде распоређено је у 29 америчких држава због насиља. Њујорк није меду тим државама. Де Бласио је рекао да не жели Националну гарду, а гувернер државе Њујорк Ендрју Kуомо рекао је да је неће послати ако градоначелник то не жели. Током насиља, које је у понедељак вече захватило заједнице од обале до обале, полицајци су упуцани, гажени и гадани каменицама и флашама.

У Атланти, полиција је испалила сузавац на демонстранте. У Нешвилу, више од 60 припадника Националне гарде спустило је штитове на захтев мирних демонстраната. На протестима у у граду Бафало, у држави Њујорк, возило је улетело у групу полицајца, од којих је троје повређено. У Лас Вегасу је упуцан и тешко повређен полицајац, док је са својим колегама покушавао да растера окупљене испред једног хотела и казина. У Сент Луису, упуцана су четири полицајца за које се очекује да ће се опоравити.

Већ дуже седимо на бурету барута које је експлодирало“, рекла је комесарка полиције у Филаделфији Данијел Аутло. У Филаделфији, где су стотине демонстраната изашле на аутопут који пролази кроз центар града, градоначелник Џим Kени описао је хаотичне сцене када је једна особа погинула док је покушавала да експлозивом провали банкомат, док је један власник радње упуцао лопова, а 19-годишњак преминуо од повреда задобијених током пљачке. Поједини демонстранти сматрају да је актуелни покрет неопходан због низа убистава за које се окривљује полиција.

Страхујем за своју безбедност када год се негде одвезем. Страхујем да ће ме неко зауставити. Страхујем за животе мојих 10 браће и сестара, за животе мојих родитеља“, каже 19-годишња Амари Буроуз из Паркленда на Флориди, која учествује у протестима. Протесте широм САД иницирала је смрт Афроамериканца Џорџа Флојда коме је један од полицајаца који га је приводио, коленом притиснуо врат док је лежао на земљи. Џорџ Флојд је преминуо, а полицајац Дерек Шовин оптужен је за његово убиство. Учесник протеста у Сент Полу, у Минесоти, Џозеф Тава каже . „Тешко је не плашити се“. Током прошле недеље, ухапшено је више од 5.600 хиљада људи због пљачки, блокирања аутопутева и кршења полицијског часа, преноси агенција Асошијетед прес. У Рицмонду, у Вирџинији, неколико стотина људи окупило се у уторак испред градске скупштине, протестујуци против градоначелника Левара Стонија који се извинио зато што је полиција испалила сузавац на мирне демонстранте. У међувремену, демократски гувернери одбацили су Трампову претњу да це послати војску и упозорили да би тај потез био опасан. Неименовани високи званицник Беле куце рекао је у уторак да је, упркос Трамповим претњама, циљ да се изврши притисак на гувернере да мобилишу више припадника Националне гарде.

Трампови противници оптужују га да додатно подстице сукобе и расне тензије, уместо да уједини земљу и реши проблеме који су довели до протеста. „Председник Трамп има право да буде фокусиран на закон и ред. Није изабран да би тешио људе“, поручио је поруцио је бивши члан његове предизборне кампање Џејсон Милер.

Демократски председницки кандидат Џо Бајден рекао је у говору у уторак да це покушати да зацели расне поделе у Америци и оштро критиковао Трампов одговор на протесте. У Минеаполису је у медувремену ситуација била нешто мирнија, након што је брат Џорџа Флојда позвао на мир, на истом месту где је бели полицајац Дерек Шовин држао колено на Флојдовом врату неколико минута, цак и док је Афромаериканац говорио да не може да дише.

Полицајац који је клечао на врату Џорџа Флојда оптужен за убиство Шовин је оптужен за убиство, а главни тужилац Минесоте Kит Елисон рекао је у уторак да тужиоци покушавају да што брже утврде да ли би оптужница требало да буде подигнута против још три полицајца умешана у инцидент. Сва цетворица полицајаца су отпуштена, наводи ВОА.

Оставите Коментар