Сви ваздушни циљеви су оборени дејством ловачке авијације која се састојала од авиона Миг-29СМТ и МиГ-29УБ. Том приликом је употребљено наоружање које је познати српским пилотима. Ваздушни циљеви су уништени ракетама класе ваздух-ваздух које имају самонавођене инфрацрвене бојеве главе.

У другој етапи заједничке војне вежбе „БАРС-2019“ која се реализује у Астраханској области, руски и српски пилоти су извели гађање циљева у ваздушном простору. Том приликом употребљено је неколико авиона МиГ-29СМТ и МиГ-29УБ (двоседи), који су дејствовали стандардним ракетама, укључујући и авио-топове.

У оквиру вежбе било је планирано да пилоти на ловцима МиГ-29СМТ и МиГ-29УБ реализују своје задатке у мешовитим саставима. Сценаријом вежбе је обухваћен широк спектар задатака. На вежби су се обрадиле целине као што је тактика пресретања ваздушног циља, елементи ваздушног боја, извођење комплексних маневара као и примена убојних средстава класе ваздух-земља.

Што се тиче сегмента вежбе која се тиче борбе против ваздушних циљева, успешно су оборене имитације авиона и других ваздушних објеката. Дејство је остварено ракетама класе ваздух-ваздух кратког домета Р-60М и авионских топова ГШ-30 (кал.30мм).

Поред овог сегмента вежбе на полигону Ашулук је реализовано и гађање земаљских циљева. Српске посаде су имале прилику и да се опробају у класичним бомбардерским задацима непосредне ватрене подршке трупама не земљи, што у руској армији углавном изводе “јуришници”.

Ракета Р-60 спада у категорију оружја ваздух-ваздух кратког домета. Конструисана је 70-их година прошлог века у бившем СССР-у. Њен произвођач је Тбилиски ваздухопловно-ракетни завод.

По свом облику спада у тип ракете које су дизајнирана у тзв. “патка” шеми. Добра избалансирана аеродинамика и крила за стабилизацију лета, обезбедили су ракети велику покретљивост и маневарску способност приликом потере за циљем. Покреће је мотор на чврсто гориво ПРД-259 чији животни век по старту ракете није дужи од 5 секунди. Ово је довољно да ракета погоди циљ на максималној даљини до 10км, колико износи њен ефективни домет. На циљ се наводи помоћу самонавођене бојеве главе која тражи топлотни-инфрацрвени одраз.

Модернизована верзија Р-60М је опремљена нешто отпорнијом бојевом главом “Комар-М” (ОГС-75) која још ефикасније захвата свој циљ. Поред унапређеног сета за навођење Р-60М носи и тежу бојеву главу масе 3,5 килограма. Вероватноћа поготка захваћеног циља са ракетом Р-60М је 90%.

Заједничка ваздухопловна вежба БАРС (Братство Авиаторов Росији и Сербији) је сада већ традиционална вежба која је, почевши од 2015. извођена сваке године. Ово ће бити пети БАРС а до сада је гостовање било наизменично. Прва вежба БАРС-2015. одржана је у Руској Федерацији.

Оставите Коментар