Запад намерава да се бори против Кине и Русије оживљавањем концепта „Римланд“ који је допринео победи у два светска и Хладном рату, пише аналитичар Мишел Гурфинкер у чланку за лист „Вол стрит џурнал“.

„Лук стратешке сарадње који подржавају Сједињене Америчке Државе сада се простире од западне до источне Евроазије, формирајући одбрамбени океански ‘Римланд’ који се супротставља континенталним евроазијским силама Кини и Русији“, пише аналитичар.

По његовом мишљењу, турнеја америчког председника Џоа Бајдена по Блиском истоку и онлајн-самит четворочлане групе И2У2 (премијер Израела Јаир Лапид, индијски премијер Нарендра Мори, председник УАЕ Мухамед бин Зајед и председник САД Џо Бајден) сведоче о томе да западне земље развијају нови стратешки концепт.

Аналитичар подсећа да је група првобитно формирана за развој сарадње о економским и технолошким питањима, али је касније саветник шефа Беле куће за националну безбедност Џејк Саливан упоредио И2У2 са четвоространим дијалогом о безбедности “који представља индо-пацифички савез у настајању који чине САД, Јапан, Аустралија и Индија“.

Геополитичар Николас Спајкман је 1940. године разрадио сопствени геополитички концепт „Римланд“ који је описао у делу „Географија света“. Према тој теорији, континенталне империје (укључујући СССР и савез Москве и Пекинга) може да заустави и обузда зона које је под контролом Америке, а која се пружа од европске обале (западна и средоземна обала) преко Блиског истока (арапско-турско-персијски свет) до монсунских земаља (јужна и источна Азија).

У својим радовима „Америчка стратегија у светској политици“ (1942) и „Географија света“ (1944) Спајкман наглашава да кључну улогу у светској геополитици и утицају у Евроазији игра управ Римланд — појас територија који ће ограничавати утицај „срца света“, те да америчка спољна политика треба да буде усмерена на контролу ових територија и јачању америчког присуства и утицаја на њима.

Ова концепција је била уграђена у сва значајнија стратешка документа после 1945. године (Стратегија обуздавања СССР, Труманова доктрина, Маршалов план, Пактоманија) и неспорно је допринела хладноратовском тријумфу Америке.

Оставите Коментар