Ево шта се у разговорима каже у званичном саопштењу руског МИД-а:
„У Анталији, на маргинама Дипломатског форума 1. марта је одржан састанак министра иностраних послова Руске Федерације Сергеја Лаврова и председника Републике Српске Милорада Додика.

Извршена је детаљна размјена мишљења о реализацији договора постигнутих као резултат разговора председника Руске Федерације Владимира Путина са Милорадом Додиком у Казању 21. фебруара, са акцентом на интензивирању пројеката билатералне сарадње.

У контексту улоге Русије као државе гаранта Општег оквирног (Дејтонског) споразума о миру у Босни и Херцеговини из 1995. године, детаљно је разматрано стање у тој земљи. Указано је да је кључни фактор погопшања политичке ситуације – злонамерно и незаконито мешање у унутрашње ствари суверене Босне и Херцеговине од стране Запада, који спроводи неоколонијални курс подривања дејтонских темеља и кршења уставних права њених конститутивних народа. Потврђена је принципијелна руска линија подршке Мировном споразуму као јединој основи за обезбеђење стабилности, безбедности и развоја у земљи и региону у целини.“

Председник Додик је сусрет и разговор овако описао на Х-у:

«На састанку у Анталији с руским министром спољних послова Сергејем Лавровом реафирмисали смо пројекте изградње гасовода у Српској. Обавијестили смо Лаврoва да се реализују неки пројекти који су претходно договорени.

Један од тих пројеката је изградња српско-руског храма у Бањалуци. Лавров је за то заинтересован јер је једном приликом био на локацији на којој се гради храм. Рекао сам да очекујемо да ће прва звона тог храма бити освештана до краја године.

Такође смо разговарали и о свеукупној ситуацији у свијету. Мислим да више нико не рачуна на конзистентност Запада и Америке јер су обиљежја те политике дупли аршини.

Оно што је кључно у односима Русије и Запада јесте да Запад није поштовао договор из Минска. Руси су јасно рекли да желе да остану у том договору. Када су видјели да су преварени, одлучили су да бране своје ставове.

На састанку је било ријечи и о привредној сарадњи, односно да се покрене прича о изградњи гасовода. Мораћемо наћи начин да то ријешимо. Да је то реализовано раније, имали бисмо већи прилив страних инвестиција. Мислим да су нам ту Бошњаци направили велику штету. Та озбиљна прилика урушена је од стране Бошњака и Сарајева. То треба да се зна.“

Оставите Коментар