Талић је ухапшен у Бечу, где је боравио на позив аустријске Националне академије за одбрану и Организације за европску безбедност и сарадњу

На данашњи дан 2003. године, на Војномедицинској академији у Београду преминуо је некадашњи начелник Генералштаба Војске Републике Српске генерал-пуковник Момир Талић.

Талић је рођен у Пискавици код Бањалуке 15. јула 1942. године. Школовао се у Подофицирској школи оклопних јединица и Војној академији копнене војске. Ступио је у Југословенску народну армију као активно војно лице 25. јула 1961. године са специјализацијом за оклопно-механизоване јединице.

Момир Талић је 26. јула 1991. године постављен на дужност (у чину пуковника) у 5. корпус ЈНА у Бањалуци као начелник штаба и заменик команданта корпуса. На тој је дужности остао до 19. марта 1992. и у току тог периода унапређен је у чин генерал-мајора.

Војска Републике Српске
Постављен је 19. марта 1992. године на дужност команданта 5. корпуса ЈНА, који је, 19. маја 1992. године, после повлачења ЈНА из БиХ и формирања ВРС, преименован у Први крајишки корпус Војске Републике Српске. Био је једини официр који је у ВРС ушао са чином генерала бивше ЈНА.

Унапређен је у чин генерал-потпуковника 31. децембра 1992. године и остао је командант Првог крајишког корпуса током рата у Босни и Херцеговини.

Талић је 27. јуна 1997. унапређен у чин генерал-пуковника, а 16. фебруара 1998. постављен је на дужност начелника Генералштаба, највишу дужност у ВРС, на коју је ступио 6. марта 1998. године.

Хашки трибунал је подигао тајну оптужницу против генерала Талића 12. марта 1999. године за ратне злочине у току рата у БиХ, а ухапшен је 25. августа 1999. године.

Ухапшен на превару
Талић је ухапшен у Бечу, где је боравио на позив аустријске Националне академије за одбрану и Организације за европску безбедност и сарадњу, које су заједнички организовале семинар о одбрамбеној доктрини за Босну и Херцеговину. На семинар су били позвани и високи представници Талићевих дојучерашњих непријатеља из тзв. Армије БиХ.

У среду ујутру 25. августа, након прве сесије семинара, Талић је пио кафу у кантини касарне кад му је саопштено да аустријски генерал Ернест Kениг, начелник Академије, жели да га хитно види у свом кабинету. Очевици су после причали да је Талић у први мах покушао да делегира министра одбране РС генерала Манојла Миловановића, али му је речено да Kениг инсистира да види обојицу.

У Kениговом кабинету Талића су чекала петорица службеника аустријске Савезне криминалистичке полиције. Они су му саопштили да је на основу тајне оптужнице Трибунала у Хагу оптужен за злочине против хуманости, те да је на основу тога ухапшен.

Збуњеном Миловановићу преостало је само да у журби напусти Беч са остатком српске делегације. Семинар је настављен, а Талић се већ следећег дана нашао у Схевенингену, притворској јединици Међународног криминалистичког трибунала за ратне злочине почињене у бившој Југославији.

Аустријанци тврдили да су “изненађени” хапшењем
Хапшење је изазвало велики скандал у Бечу, где су се Талићеви домаћини нашли у ситуацији да објашњавају како нису имали појма шта се спрема њиховом госту.

– Сви смо били стопроцентно изненађени. Господа из полиције су била врло учтива, прецизна и одлучна. Обавестили су ме о чему се ради, а све остало је било само ствар технике – изјавио је накнадно генерал Kениг, који тврди да је о налогу за хапшење сазнао истог јутра кад и Талић.

Аустријски генерал је додао да се генерал Талић до краја понашао као прави џентлмен.

– Једино је изразио своје изненађење што се хапшење одвија у оваквим околностима – рекао је Kениг.

Ипак, тешко је поверовати да аустријска војска није знала да ће се хапшење одиграти, што значи да је генерал Талић највероватније ухапшен на превару.

Због нарушеног здравственог стања пуштен је да се брани са слободе, а преминуо је на ВМА у Београду 28. маја 2003. године.

Одликовања
Генерал Талић је одликован Орденом Kарађорђеве звезде И реда, на Видовдан 1993. године, као и Орденом Немањића, највећим војним признањем Републике Српске, уз посебно истицање заслуга за операцију „Kоридор“.

У његовом родном месту Пискавици генералу Талићу је 10. јула 2010. године откривена спомен-биста за заслуге у рату.

Оставите Коментар