НАТО неће моћи да преживи директан сукоб са Русијом, оценио је бивши саветник шефа Пентагона пуковник Даглас Мекгрегор.

„Северноатлантска алијанса неће преживети ову кризу јер није дизајнирана за офанзивне ратове. НАТО је првобитно створен да заштити западне земље, западну цивилизацију, али је касније почео да се активно шири“ – указао је Мекгрегор који је најдиректније учествовао у планирању више америчких војних операција.

Још је додао: „Грешка је и у томе што смо од Русије покушавали да направимо – копију Шведске“.

Фактички истовремено са Мекгрегором, огласила се британска обавештајна служба MI6 са упозорењем украјинској војној и државној врхушки да Авдејевку чека судбина Бахмута.

Односно: да је евидентно да Руси покушавају да опколе украјинске снаге (11-15 хиљада) у том граду које ће се наћи „у котлу“ ако успеју да преузму контролу над висовима око Авдејевке.

Ово је објавио инсајдерски Телеграм канал „Резидент“, позивајући се на своје изворе у кабинету Владимира Зеленског.

Московски војни експерт, бивши официр руских специјалних снага Анатолиј Матвијчук, сматра да су Британци „у основи добро проценили“. А да и то оглашавање МИ6 потврђује да су Британци и остали Натовци директно умешани у украјински сукоб.

„Сви њихови извиђачки потенцијали, укључујући свемир и ваздух, користе се за упозоравање Украјинаца на наше акције“ – процењује Матвијчук.

Према обавештајним подацима МИ6 пренетим кабинету председника и Генералштабу Украјине, руска војска је изводи војну операцију великих размера око Авдејевке.

У августу је шеф кабинета генералног секретара НАТО – Стијан Јенсен – изјавио да би Украјина могла да се придружи алијанси ако пристане да неке од својих територија препусти Русији. Међутим, следећег дана је морао да повуче те своје речи, тврдећи да их је изговорио у оквиру шире дискусије.

Михаил Подољак, саветник шефа кабинета председника Украјине, поручио му је да Кијев неће размењивати територије за чланство у НАТО-у и позвао Запад да, уместо сугерисања територијалних уступака, повећа испоруке наоружања Украјини.

Оставите Коментар