„Потез председника Вучића да укључи Сузану Васиљевић у свој тим за Њујорк је и више него мудар. Он показује да је Србија отворена за разговор о прошлости и да не бежи од истине,“ наводи за НАЦИОНАЛИСТ.РС др Иван Јовановић са института за Међународне односе.

Највећу пажњу током дипломатских активности председника Србије Александра Вучића у Њујорку, где се води борба против резолуције о „Дану сећања на геноцид у Сребреници“, привукло је присуство његове саветнице за медије, Сузане Васиљевић.

Васиљевић је 2005. године режирала документарац „Сребреничка сећања“ и једна је од оних који су на миран начин допрли до српске јавности показујући и другу страну страдања у ратним сукобима 90-их.

„Филм сам снимила на десетогодишњицу масакра у Сребреници и саговорници су биле жене, мајке које су у тим ужасним ратним данима изгубиле чланове породица. Када Хотић, Мунира… Заједно смо по Босни тражили гробове њихових најмилијих. Да, филм је приказан на телевизији Б92 у целости, а неки делови су коришћени у документарном филму који је приказала Радио телевизија Србије“, изјавила је Васиљевић 2018. године, а подсећају Н1 и Нова С.

Ови прозападни медији похвалили су потез Александра Вучића као својеврстан дипломатски маневр, будући да је на тако битан догађај где се доноси историјска одлука повео жену која је допринела ширењу истине о злочинима у Сребреници.

„Укључивање Сузане Васиљевић у тим председника Вучића током његових дипломатских напора у Њујорку може се тумачити као демонстрација српске опредељености за отвореност у решавању питања прошлости. Васиљевић, као редитељка документарца који осветљава злочине почињене у Сребреници, представља мост између прозиваних наратива и реалности признавања страдања. Ово указује на то да Србија не само да не пориче да су злочини били почињени, већ активно учествује у дијалогу о историјским истинама, за разлику од неких других страна у конфликту“, каже др Јовановић за НАЦИОНАЛИСТ.РС.

Јовановић истиче да је присуство Васиљевић у дипломатском тиму нешто што може помоћи у смањењу међународних тензија које проистичу из различитих тумачења прошлих догађаја. Показујући да је Србија спремна да призна злочине, али истовремено оспорава терминологију геноцида.

Сличног мишљења је и Петар Драгичевић који је приметио малициозан однос прозападних медија који су њено присуство покушали да представе у другачије контексту, намерно превиђајући да ми нисмо отишли да се посвађамо са остатком света, већ напротив да се помиримо,а људи који попут госпође Васиљевић са таквом биографијом су они који могу да нам помогну у решавању тих односа.

„Кроз ове напоре, присуство Васиљевић може се видети као покушај да се утиче на међународну заједницу у прихватању комплексности историјских чињеница, уместо површних пресуда које могу нашкодити дугорочним односима и стабилности у целом региону,“ наводи Драгичевић.

Председник Србије се од почетка недеље налази у Њујорку, где лобира против резолуције о Дану сећања на геноцид у Сребреници.

НАЦИОНАЛИСТ.РС