Њујорк, 22. априла

Председник Србије Александар Вучић састао се данас у Њујорку са сталним представником Руске Федерације при УН Василијем Небензјом.

Пре тога, Вучић је присуствовао пријему у седишту Уједињених нација у Њујорку, који је организовала стална Мисија Србије при УН, за сталне представнике држава чланица УН.

Пријем је организован након завршетка седнице СБ УН на којој је представљен шестомесечни извештај УНМИК-а о Косову и Метохији.

Вучић ће, како је раније најављено, имати и низ консултација и састанака са представницима земаља чланица Уједињених нација, како би објаснио позицију Србије у вези са најављеном резолуцијом о геноциду у Сребреници.


Председник Србије Александар Вучић изјавио је да је са представником Руске Федерације при Уједињеним нацијама Василијем Небензјом разговарао о актуелним изазовима са којима се Србија суочава због наметања резолуције о Сребреници у агенду Генералне скупштине УН.

Вучић је навео да је руског дипломату током састанка у Њујорку у понедељак замолио да, и овога пута, подржи позицију наше земље приликом одлучивања у УН.

Навео је да је амбасадору Небензји захвалио на доследном ставу Русије у погледу поштовања суверенитета и територијалног интегритета Србије, показаном и током седнице Савета безбедности УН.

„Још једном сам указао на одлучност наше земље да се свим политичким средствима супротстави преседанима који подразумевају непоштовање међународног јавног прва и постигнутих договора, као и самовољно и селективно одређивање права и истине“, навео је Вучић у објави на друштвеним мрежама.

Истовремено, на Телеграму сталног представништва Русије при УН је објављено да су Небензја и Вучић разговарали у Њујорку о координацији активности Београда и Москве у оквиру УН.

„Стране су такође потврдиле своју посвећеност даљем јачању руско-српских односа и истакле значај координације акција у УН у контексту регулисања ситуације на Косову“, додаје се у саопштењу.

Како се наводи, Вучић и Небензја разменили су мишљења о актуелним питањима билатералне и међународне агенде, са акцентом на ситуацију на Балкану.

Амбасадор Руске Федерације при Уједињеним нацијама Василиј Небензја изјавио је да би резолуција о Сребреници могла да отвори Пандорину кутију, наводећи да Русија неће подржати ту резолуцију, као и многе земље чланице УН.

Додао је да су спонзори резолуције о Сребреници представили нацрт те резолуције као нешто са добрим намерама, али да је то заправо политички трик који може да подстакне тензије на Балкану.

Небензја је истакао и да је веома важно што је председник Србије Александар Вучић у понедељак био присутан на седници Савета безбедности УН на којој се расправљало о шестомесечном извештају УНМИК-а о ситуацији на Косову и Метохији.

“Важно је да је председник Вучић лично учествовао и истакао колико је то питање важно, важно за Србију, за Балкан као и за регион”, рекао је Небензја новинарима.

Он је, поводом иницијативе Немачке и још неколико земаља да се усвоји резолуција о Сребреници, рекао да та иницијатива није усмерена на национално помирење, већ да може да подстакне тензије на Балкану и да доведе до последица које аутори резолуције можда нису ни предвидели када су је предложили.

Он је нагласио да Русија неће подржати ту резолуцију, као и многе земље чланице УН.

“Ова резолуција отвара Пандорину кутију. Ако се усвоји ова резолуција то би отворило пут другим земљама које имају сличне проблеме да изађу са својим проблемима. И могу вам навести један пример. Немачка, која стоји иза те резолуције, иако технички није оригинални коспонзор, одговорна је за највећи и најокрутнији геноцид у 20. веку, а ту мислим на Други светски рат”, рекао је Небензја.

Због тога, истакао је он, не треба да изненади ако у једном тренутку, уколико се резолуција усвоји, неко, а можда и Русија, изађе са резолуцијом о геноциду нацистичке Немачке над народом Совјетског Савеза током Другог светског рата.

“Србија има сличне проблеме, јер ту је питање геноцида у Првом и Другом светском рату”, рекао је Небензја.

Он је додао да је усвајање резолуције “лукав покушај” да се донесе крајње исполитизовано питање, које неће помоћи помирењу на Балкану, посебно у БиХ, тим пре што, истакао је, одлука о усвајању резолуције није донета по уставу БиХ.

“Ниједан ентитет у саставу Федерације никада није дао сагласност за такву иницијативу”, нагласио је Небензја.


“Дозволите ми пре него што пређем на извештај о коме данас говоримо, да вас подсетим да је 19. априла било тачно 11 година од када је у Бриселу усвојен најважнији споразум између Београда и Приштине на путу ка нормализацији односа. Један од потписника била је и Европска унија и 11 година касније иако су Срби испунили све тешке обавезе из поменутог споразума, ЗСО и њено формирање нису ни на видику”, рекао је председник Вучић у свом обраћању, након што је специјална представница генералног секретара УН и шефица УНМИК-а Каролине Зијаде представила извештај.

Како је рекао, 11 година случајне или намерне неспособности Европске уније да као гарант тог споразума ствари помери са мртве тачке.

“Наравно, то је резултирало оним што данас можемо да назовемо континуираним правним насиљем и физичким малтретирањем српског становништва на Косову и Метохији”, истакао је председник Вучић.

Председник Вучић поручио је на седници Савета безбедности у Њујорку, на којој је представљен редовни шестомесечни извештај генералног секретара УН Антониа Гутереша о раду Мисије УН на КиМ, да је неопходно да специјална представница УНМИК-а Каролине Зијаде примени своја овлашћења и надгледа привремене институције самоуправе Приштине, предузме хитне акције, у сарадњи са Кфором, као и да буде више, а не мање УНМИК-а на КиМ.

Да је ЗСО била успостављена у протеклих 11 година, уверен сам да бисмо имали повољне услове за прави дијалог и историјско помирење између заједница. Међутим, ово је управо оно што они који су власти у Приштини, не желе. Разлог је тај да су вођени примитивном етничком мржњом према Србима, коју користе за распиривање међународних тензија као изговор. Слично је да је то изговор за финализовање прогона и етничког чишћења Срба”, рекао је председник Вучић.

Председник Вучић нагласио је да УН, као последња инстанца и упориште одбране међународног права, не могу да дозволе двосмислену флексибилност у процени драматичних злочина против одређеног становништва, јер тако подривају свој ауторитет.

“Данас су нам потребне снажне и принципијалне УН више него икада, а ситуација на Косову и Метохији добра прилика је за светску организацију да ојача свој међународни ауторитет. Поред инсистирања на јасној осуди и прекиду прогона Срба, Република Србија још једном истиче да је у потпуности посвећена дијалогу Београда и Приштине као једино мирном начину за прелажење ових неспоразума и решавање проблема”, навео је председник Вучић.

Председник Вучић подсетио је да је изјашњавање о чланству тзв. Косова у СЕ, које је назвао “финалом изругивања међународног права”, планирано за средину маја.

“Зато се лако можемо наћи у ситуацији да шовинистички режим који спроводи прогон над читавим народом буде награђен за своје поступке и то управо од организације чији је смисао и прокламовани циљ промовисање и заштита владавине права и заштита људских права и слобода”, рекао је председник Вучић.

Председник Вучић изјавио је да Србија захтева моментално пуштање свих политичких затвореника које држи приштински режим.

“Не може бити помирења без ослобађања свих политичких затвореника”, изјавио је председник Вучић у обраћању на седници Савета Безбедности УН, на којој је представљен шестомесечни извештај Унмика о Косову и Метохији.


Председник Вучић оценио је да је излагање председнице тзв. Косова Вљосе Османи у СБ УН личило на политички театар и упитао да ли неко стварно верује да Српкиње нису биле силоване током сукоба на КиМ.

“Довели сте људе којима није овде место”, нагласио је председник Вучић и показао слику Марице Мирић из Белог Поља код Пећи, која не само да је силована неколико пута, већ је и заклана.

Нисам могао да је доведем, рекао је председник Вучић реагујући на то што је Османи на седницу довела четири жене које су, како је тврдила, биле силоване или су преживеле тешке злочине.

Председник Вучић нагласио је да војна акција НАТО против Србије није била легитимна.

“Пре свега ваше екселенцијо, амбасадоре САД, акција против Србије није била легитимна. Она је била у потпуности нелегитимна. То је била агресија против суверене и независне државе, која је изведена без сагласности и било какве одлуке Савета безбедности и УН. Али, оно што је још важније, данас сам чуо барем од осам представника СБ вашу забринутост за случај Бањске, али нисам чуо осим два представника СБ забринутост за седам рањених Срба”, рекао је председник Вучић.

Председник Вучић рекао је да је на КиМ од 1. јануара ове године отишло 65.000 људи са КиМ.

“Када је реч о изборном процесу, хтео сам да објасним амбасадору УК, зато што верујем да се сви претварате, да не знате шта се дешавало и зашто су Срби донели одлуку. Позвао ме је председник Макрон и канцелар Шолц у Кишињев да разговарамо о питању избора после тих “сјајних, демократских, изузетних избора са 3,4 одсто излазности на северу Косова”. Они су ми рекли – ти људи ће поднети оставке, зато што нико од нас у Европи никада неће да прихвати такве изборе. То би требало само да кажеш српским заједницама да би требало да учествују на наредним изборима, а ми ћемо да одрадимо свој посао са Приштином”, навео је председник Вучић.


Цео говор сталног представника Василија Небензје на седници Савета безбедности УН о ситуацији на Косову

Прво иступање у вези дневног реда:

Г-ђо председавајући,

Планирао сам да о томе прво говорим у свом говору, али мислим да би било прикладније да ово питање покренем у вези са дневним редом.

Председник Александар Вучић ме је предухитрио, али сам хтео да кажем исто. Госпођа Османи стално говори о људима који седе иза ње као о члановима своје делегације. Госпођа Османи је позвана овде у складу са Правилом процедуре 39 као говорник на данашњем састанку. Њено учешће не подразумева присуство било које делегације. Ти људи који седе иза ње – у најбољем случају (чак и ако их је Протокол овде пустио) треба да седе тамо, у сали. Ово је очигледна повреда пословника и ко год да је то учинио, госпођо председавајућа, тражимо да се то реши.

Хвала на пажњи.

Друго иступање у вези дневног реда:

Г-ђо председавајући,

Госпођа Османи може да сматра да има кабинет, министре, саветнике, шта год. За нас, госпођа Османи нема никакав кабинет. Чак и ако она сматра да га има, госпођа Османи је овде позвана по тачки Пословника 39 као приватно лице, још једном на то указујем.

Хвала на пажњи.

Главно иступање:

Г-ђо председавајући,

Захваљујемо се специјалном представнику генералног секретара Каролини Зијаде на брифингу о ситуацији у покрајини и изнетим размишљањима. Поздрављамо учешће председника Србије Александра Вучића на седници. Чули смо госпођу Вјосу Османи.

Касније ћемо се вратити на данашњи инцидент. Само да кажем да процедуре СБ УН није успоставила госпођа Османи, већ Савет безбедности. Још једном да вас подсетим: госпођа Османи је данас позвана у личном својству. С тим у вези, имам питање: ко седи за столом госпође Османи у овом тренутку и кога он представља? Замолио бих Секретаријат и председавајућег да одговоре на то питање, може после мог иступања.

Г-ђо председавајући,

Савет безбедности данас одржава редовну седницу на којој се разматра делатност Мисије УН на Косову. Седница се одржава на веома значајном фону: пре тачно 25 година почела је агресија НАТО против Југославије, чије последице и даље директно утичу на деградацију ситуације на Балкану. Противправно мешање Северноатлантске алијансе у послове суверене земље претворило се у нељудско бомбардовање које је трајало 78 дана и изазвало њеном становништву незамисливе патње, хиљаде жртава и катастрофална рушења. У ове дане 1999. године, бомбардовања су била буквално сваког дана. Тако је 21. априла извршен удар на избеглички камп у селу Маје; 22. априла порушене су владине зграде и цивилна инфраструктура; 23. априла нападнута је зграда Радио-телевизије Србије. Седмог маја догодио се потпуно стравичан случај – нападнута је амбасада Народне Републике Кине која се налази у Београду. Надамо се да ће новинари који прате данашњу седницу Савета безбедности УН запамтити ове трагичне догађаје, који су могли бити избегнути да САД и њихови савезници нису погазили међународно право.

Агресија НАТО на Југославију била је еклатантно кршење основних циљева и принципа Повеље УН, Хелсиншког завршног акта КЕБС-а и норми и принципа међународног хуманитарног права. Поткопан је ауторитет Савета безбедности УН, који никада није одобрио акције НАТО. Та агресија означила је прекретницу у светској историји и оживела дух конфронтације у међународним односима какав у таквом облику није виђен од краја Хладног рата.

Управо о томе смо предложили разматрање у Савету безбедности УН у марту. Да се размотри не неки „историјски давно заборављен догађај“, како нам је овде речено, већ ситуација чије последице још нису превазиђене и поуке из које нису извучене на прави начин. Међутим, западне чланице Савета безбедности су два пута тражиле процедурално гласање како би спречиле одржавање тог састанка. Као што је сада јасно, то је учињено не само из кукавичлука и жеље да се њихови злочини тих година „гурну под тепих“, већ и да би се сакриле праве намере према Београду и српском народу на Балкану. Та ситуација се логично уклапа у линију притиска САД и ЕУ на Србију, једну од ретких европских држава која не оклева да води самосталну политику и брани сопствене интересе. Не можемо а да не приметимо да је у контексту неуспеле седнице Савета безбедности о агресији НАТО на Југославију јасно откривено цинично лицемерје наших француских и америчких колега. Супротстављајући се расправи о последицама 25. годишњице злочина НАТО-а, рекли су нам да је тобоже неприкладно да Савет безбедности расправља о историјским датумима, кажу, не треба мешати прошлост и губити време на то; Међутим, у року од неколико седмица, нацрт резолуције о Сребреници, посвећен догађајима још старијим, унет је у Генералну скупштину уз њихово директно учешће. Важно је напоменути да је Немачка, земља која је извршила највећи геноцид у историји човечанства у двадесетом веку и активно учествовала у бомбардовању и разбијању Југославије, преузела на себе да предводи нови „крсташки рат“. Вреди се присетити да је управо бомбардовањем Сарајева немачко ратно ваздухопловство извршило своје прве борбене задатке после 1945. године. Замислите се над тиме.

Г-ђо председавајући,

Ситуација на Косову и у региону у целини изазива велику забринутост и наставља да се погоршава. О озбиљности ситуације у покрајини сведочи и учешће председника Србије на данашњој седници.

Колективном Западу постаје све теже да прикрије очигледно системско, етнички мотивисано насиље које врше органи привремене самоуправе у Приштини. Такозвани „премијер“ Аљбин Курти заправо отворено тражи масовни егзодус неалбанског становништва. За шест месеци у регион су се вратиле само 84 избеглице (од 200 хиљада колико их је отишло) из редова националних мањина, јер је за Србе једноставно постало небезбедно да се тамо налазе, ма колико се западни спонзори Косова трудили да то сакрију.

Г-ђо председавајући,

Приштина је више пута прекидала дијалог са Београдом и јасно стављала до знања да то намерава да чини све док Србија не призна квазидржавност Косова. Ову једноставну тактику у потпуности подржавају САД и ЕУ, које захтевају да Београд „спроведе де факто признање“ Косова, игноришу основне бриселске споразуме из 2013-2015. и намећу непотписане усмене „споразуме“ од фебруара-маја 2023, лицемерно их називајући правно обавезујућим. Неки од њих су то спомињали и током данашње сседнице.

Уместо савесног посредовања, Европска унија је стала на страну Куртија и сноси директну одговорност за деструктивне последице његове политике. Вашингтон и Брисел Резолуцију 1244 Савета безбедности УН замењују очигледно немогућим шемама са једином сврхом да отцепе њену јужну покрајину од Србије. Велика Британија води своју игру, убацујући идеју да се Белфастски споразум из 1998. користи као модел за решавање косовског питања – кажу, Београд би могао да преузме улогу Даблина у односу на северноирске католике. Срби су позвани не само да се помире са „суверенитетом” покрајине, већ и да постану гарант интеграције косовских сународника у приштински систем управљања.

Такође нема напретка у стварању Заједнице српских општина (ЗСО). Западне земље су, кршећи бриселске обавезе, свој нацрт статута ЗСО прилагодиле потребама косовских Албанаца: надлежности су ослабљене, појавили су се захтеви да се поштују „устав“, „закони“ и „територијални интегритет“ Косова. Али ни то косовским властима није довољно. Они кажу да ће сами написати статут када буду сматрали да је потребно. У преводу, то значи никад.

Специјалне полицијске снаге етничких Албанаца стациониране су на северу Косова насељеном Србима. За њихове потребе становницима се одузимају земљишне парцеле и друга имовина. Дивље безакоње прикривали су фиктивни албански градоначелници који су узурпирали власт након резултата псеудо избора у априлу 2023. А Курти је грубом манипулацијом претворио опозив „градоначелника“ на иницијативу грађана у фарсу. Није изненађујуће што су Срби одбили да учествују у том срамном догађају.

Без зле намере није прошао ни попис становништва покрајине, који је почео у априлу, и који је укључивао и посебан упитник за указивање на штету коју су грађани претрпели током сукоба. Подаци се евидентирају само до јуна 1999. године, односно до повлачења српске војске и полиције са Косова. Људски и материјални губици међу неалбанским становништвом који су настали у наредним годинама као резултат терора који је покренула Приштина нису од интереса за локалне „власти“ и неће бити укључени у општу статистику. То је наставак линије дискредитовања Срба са циљем да се они неосновано етикетирају као „геноцидни народ“, што западне земље покушавају да постигну, па и у вези са догађајима у Сребреници.

Од јуна 2023. године блокиран је увоз робе у покрајину, укључујући храну и лекове, из централног дела Србије. Структуре које делују у београдском систему се систематски ликвидирају. Од почетка године обустављене су активности седам српских управа у енклавама јужно од реке Ибар. Акт дискриминације била је забрана оптицаја српског динара, која је праћена „полицијским” рацијама на поштама, затварањем банака и блокадом транспорта готовине. Аљбин Курти и његов режим намерно ускраћују средства за живот десетинама хиљада људи и спроводе праву политику етничког чишћења.

Настављају се напади на објекте Српске Православне Цркве и врши се албанизација српске духовне баштине. Индикативан случај је упад у цркву Светог Архангела Михаила у општини Подујево новембра 2023. године од стране самозваног „свештеника“ из Албаније, који је служио службу на албанском језику и најавио стварање „Националне албанске цркве“ у покрајини. Православне светиње се проглашавају католичким, српски верници се проглашавају за окупторе, историја покрајине се дрско фалсификује.

Супротно Резолуцији 1244 Савета безбедности УН, чланице НАТО пуне Косово оружјем и помажу у стварању сопствене „војске“. И сами косовски Албанци постају све агресивнији, најављујући велике војне припреме – развијајући „концепт свеобухватне одбране“. Војни буџет покрајине стално расте.

Узимајући све ово у обзир, изненађени смо да у извештају генералног секретара УН поново нема ни речи о овим еклатантним чињеницама, као ни о хуманитарним последицама по становништво од трговинске блокаде покрајине и од забране српског динара. С тим у вези захтевамо да шеф Секретаријата УН и његови потчињени не скривају непријатне чињенице и не покривају власти у Приштини.

Г-ђо председавајући,

Из Приштине се и даље чују паналбански апели у духу доживљавања независности Косова као „привременог пројекта на путу уједињења са Албанијом“. Жеља Аљбина Куртија да промени границе потреса регионалну стабилност и доводи до мешања у унутрашње ствари суседних држава. Представници његове странке ушли су у опозициону албанску коалицију на предстојећим изборима за Собрање Северне Македоније, о чему је данас говорио председник Вучић. То је јасан пример како косовске власти појачавају центрифугалне тенденције на Балкану.

Међутим, уместо заслужене осуде, косовари добијају уступке од Запада у виду безвизних путовања у шенгенску зону и промоције њихове апликације за чланство у Савету Европе. Гласање у ПССЕ 16. априла било је још један тежак ударац међународном праву. Супротно Повељи, у Организацију ће примити кандидата који није држава. Игнорисан је поштен позив Србије да се сачека одлука Савета безбедности УН о статусу Косова. Списак услова уласка за Приштину је трагикомичан. Савет Европе још увек има шансу да избегне срамотан исход на састанку Комитета министара у мају. Позивамо их да је искористе.

Посебну пажњу заслужује флагрантна ситуација која се помиње у извештају генералног секретара у вези са заузимањем службених просторија УНМИК-а у зградама општина Звечан, Зубин Поток и Лепосавић. После инцидената у мају 2023. године, канцеларије Мисије су поново проваљене и опљачкане, а у једну од њих се сместило особље „општине“ косовских Албанаца. Реч је о кршењу неприкосновености просторија УН од стране Приштине. Аљбин Курти отворено игнорише општеприхваћене међународне норме, укључујући Конвенцију о привилегијама и имунитетима Уједињених нација из 1946. године, показујући тиме своју неспособност да се понаша на цивилизован начин.

И уопште није први пут да се то дешава. Косовски Албанци умешани у притварање службеника УНМИК-а Михаила Красношчекова 28. маја 2019. уз наношење тешких телесних повреда, још нису приведени правди. Други руски службеник Мисије, Андреј Антонов, проглашен је „персоном нон грата“ незаконитом одлуком покрајинских „власти“ 31. децембра 2021. године. Данас је госпођа Османи, наравно, то прећутала у свом говору.

Г-ђо председавајући,

Централна улога УН у решавању косовског питања не би требало да буде предмет сумње. Због тога су активности УНМИК-а и даље неопходне, уз очување кадровских и финансијских потенцијала. Потрага за решењем за Косово мора бити у складу са Резолуцијом Савета безбедности 1244, мора бити прихватљива за Београд и на крају мора добити одобрење Савета безбедности.

Ако се не зауставе акције косовских Албанаца и њихових западних покровитеља, ако их не натерамо да поштују међународно право и траже компромисе са Београдом, сукоби који тињају неколико деценија на Балкану могу ући у врућу фазу. Западне земље и њихови прокси сада активно стварају све услове за ову „савршену олују“ пред нашим очима, како у српско-косовском тако и у босанском контексту. Позивамо све чланице УН да заузму одговоран и принципијелан став и не толеришу их у томе.

Хвала на пажњи.

[СПУТЊИК]

[СПУТЊИК]

[ВУЧИЋ]

[РУСИЈА УН]