Руски председник Владимир Путин недавно је запретио да ће поново поставити трупе близу границе са Финском – још један осветнички потез за улазак земље у НАТО.

Али пошто је то граница дуга 1.300 километара, да би се заиста чуо Путинов звекет оружја, за то је потребно много војника, што Русија тренутно једноставно нема.

„Имали смо одличне односе са Финском. Савршен. Нисмо морали да шаљемо војску на границу са њом, али сада морамо“, пожалио се Путин у интервјуу за РИА у марту. Али ако Руси заиста желе да се на овај начин освете Финској за улазак у НАТО, онда им је потребан велики број трупа.

„Руси неће имати ресурсе за изградњу инфраструктуре, производњу тешког наоружања и регрутовање и довођење значајног броја снага на нашу границу пре 2030-их“, рекао је за Политицо пензионисани генерал-мајор Пека Товери, бивши шеф финске војне обавештајне службе.

Финска је веома захтевно оперативно окружење, што су Совјети научили током Другог светског рата. Већи део пограничног подручја је дивљина – мочварно-шумско подручје неприкладно за савремену механизовану борбу.

Kолико руској војсци недостају људи говори податак да је само неколико месеци након почетка инвазије Kремљ пребацио своје трупе са финске границе у Украјину. Иако Путин тврди да их је удаљио са границе у знак пријатељства.

Товери каже да и даље постоји једна гардијска бригада 50 километара од њихове границе, али нема војника спремних за борбу јер су сви у Украјини. И иако је руски министар одбране Сергеј Шојгу користио ратоборну реторику када је Финска ушла у НАТО, војска није послата на њену границу. Стога не чуди што су фински лидери прилично мирно реаговали на најновије Путинове претње.

Руске оружане снаге су биле толико очајне да су неке области морале да предају плаћеницима из групе Вагнер или да регрутују заробљенике. Око 100.000 затвореника је већ изабрало да се придружи војсци у замену за слободу. Русија је такође била принуђена да се делимично мобилише само неколико месеци након инвазије на Украјину. Али велики број војно способних мушкараца је већ напустио земљу.

Путин, који је крајем прошле године рекао да у Украјини има 617.000 руских војника, сада жели да повећа војску. Али тешко је одржати тај број на украјинској територији ако руска војска има око 1,15 милиона људи.

У децембру је стигла наредба да се оружане снаге повећају на 1,32 милиона војника, а министар одбране Сергеј Шојгу најављује да ће до 2026. Русија имати 1,5 милиона војника. Али поставља се питање одакле ће ти војници и колико ће бити добри. Почеле су да круже гласине да Kремљ планира још једну рунду мобилизације.

Фински лидери за сада свакако могу да одахну, иако ће ризик од агресије и даље остати јер је мало вероватно да ће се Русија суштински променити у скорије време.

Оставите Коментар