Председник Народне скупштине Републике Српске потврдио је за РТ Балкан аутентичност радне верзије Изборног закона Републике Српске и указао да Српска неће пристати на наметање било чега од човека који је регистрован као обожавалац нациста

Радио-телевизија Републике Српске објавила је да је у поседу радне верзије Изборног закона Републике Српске, који је одговор на данашњу одлуку Кристијана Шмита да наметне измене Изборног закона БиХ.

Како се наводи у првом члану овог закона, њиме се уређују избор и именовање посланика Народне скупштине Републике Српске и делегата Већа народа Републике Српске, председника и потпредседника Републике Српске, делегата Дома народа Парламентарне скупштине БиХ из Републике Српске, одборника скупштине града, одборника скупштине општине, избор и опозив градоначелника града и начелника општине, избор чланова савета месне заједнице, именовање органа за спровођење избора, заштита изборног права, правила понашања у изборној кампањи, финансирање изборне кампање, као и друга питања од значаја за спровођење овога закона.

Стевандић: Лицемеран ударац евроинтеграцијама БиХ
Председник Народне скупштине Републике Српске потврдио је за РТ Балкан аутентичност радне верзије Изборног закона Републике Српске и указао да Српска неће пристати на наметање било чега од човека који је регистрован као обожавалац нациста (прим. аут. Кристијан Шмит).

„Ми сутра имамо колегијум за Посебну седницу, па ћемо се сутра договорити које ће бити тачке дневног реда на Посебној седници у четвртак, 28. марта“, најавио је председник парламента Српске.

Стевандић је истакао да је важна чињеница да Кристијан Шмит и његови сарадници покушавају да пониште напоре три конститутивна народа да се договоре у својој држави.

„Напори три конститутивна народа да се договоре у БиХ довели су до приступања преговорима са Европском унијом, а Кристијан Шмит покушава то да развали. Његови поступци враћају нас у доба арбитрирања нелегалних странаца, у доба доношења одлука које немају везе са демократским принципима, које немају везе са договором народа. Ово је лицемеран ударац евроинтеграцијама БиХ“, указао је Стевандић.

Наш саговорник истакао је да је поступак Кристијана Шмита антиевропски, антидемократски и антицивилизацијски.

„Ово је лицемеран ударац евроинтеграцијама БиХ. Овим се у Босни и Херцеговини отвара криза и не дозвољава се кретање према ЕУ“, истакао је Стевандић.

На поруку Кристијана Шмита грађанима БиХ да је он „гарант постојања ФБиХ и РС“, Стевандић је поручио да Република Српска не прихвата да је гарант њиховог опстанка неко ко је уписан као поштовалац нациста и ко нема одлуку Савета безбедности УН о именовању, већ је у БиХ само страни туриста.

Стевандић је поновио и да ово није наметање закона, већ лудачке кошуље, те да, ако неко у Федерацији БиХ жели лудачку кошуљу, они у Републици Српској нити желе, нити ће на њу пристати.

Председник Републике Српске Милорад Додик изјавио је раније да ће Српска донети свој изборни закон и спровести изборе, уколико се Шмит умеша у измене Изборног закона БиХ.

Представници парламентарних странака на нивоу читаве БиХ састајали су се три пута у претходном периоду:

у Лакташима, када су начелно постигли договор око најважнијих питања и закона које је неопходно изменити због евроинтеграција БиХ
у Сарајеву, након интервенције америчког амбасадора Мајкла Марфија који је покушао да сруши договор политичких представника конститутивних народа
у Мостару, где је домаћин био лидер ХДЗ БиХ Драган Човић, када су се политички представници конститутивних народа усагласили да је приоритет БиХ у евроинтеграцијама без међународно интервенционизма
Рок за усаглашавање лидера политичких партија у БиХ био је до краја марта, а лидери ЕУ одлучили су да отворе приступне преговоре с Босном и Херцеговином, саопштио је председник Европског савета Шарл Мишел.

Мишел је на Иксу честитао БиХ и поручио да је њено место у европској породици.

У оквиру приступних преговора постоје услови које БиХ мора да испуни, а неки од њих су и укидање Канцеларије високог представника и Уставни суд БиХ без странаца. То сем очигледно, делу међународне заједнице није допало, јер би тиме њихов утицај на БиХ ослабио, како и слаби када странци не могу да посвађају народе, који су показали да желе сами да одлучују о договорима и будућности БиХ.

Оставите Коментар