Светско првенство у фудбалу које је одржано 1998. године по много чему је остало упамћено – нестваран гол Мајкла Овена, мистерија ‘Роналдо’ пред финале, Бекамов црвени картон и настанак огромног ривалитета против Аргентине, али га навијачи у Србији памте по пропуштеној шанси да национална селекција направи искорак на по многима најбољем турниру у историји Мондијала.

А све је слутило на добро. Кренуло је нестварним партијама против Мађарске у баражу за пласман у Француску (7:1 у Мађарској, „мршавих“ 5:0 у Београду), а потом је жреб одлучио да се нађемо у групи са Ираном, Немачком и Сједињеним Америчким Државама.

Мотивисани сада већ легендарном песмом „Allez Allez“ Прљавог Инспектора Блаже и његових Кљунова, репрезентативци Југославије савладали су Иран 1:0 голом Синише Михајловића из слободног ударца, потом су наши момци имали сјајну шансу да против Немачке обезбеде прво место у групи Ф, али су упркос головима Предрага Мијатовића и Драгана Стојковића испустили предност од 2:0 за само шест минута.

Пласман у нокаут фазу није се доводио у питање, поготово након што је Слободан Комљеновић постигао гол за 1:0 против САД. али је прво место у групи заузела Немачка, која је уз реми са Југославијом славила против САД и Ирана са по 2:0. На крају, након три меча, Југославија је имала гол-разику 4:2, Немачка 6:2, па су Немци у наредној рунди отишли „на мегдан“ Мексику, а у четвртфиналу су налетели на разигране Хрвате који су их са турнира испратили уз три гола у мрежи.

Југославија је отишла у други део костура, где ју је чекала Холандија која, сем пет голова у мрежи тада слабашне Јужне Кореје, није показала готово ништа.

Сусрет је одигран на стадиону у Тулузу 29. јуна 1998. године, и почео је лоше по нашу репрезентацију. Денис Беркамп је након једне дуге лопте са половине Холанђана био јачи у дуелу од Зорана Мирковића, Горан Ђоровић није стигао да реагује, па је легендарни нападач Арсенала успео да провуче лопту испод Ивице Краља и у 38. минуту донесе предност својој селекцији.

Десет минута касније, Слободан Комљеновић, испоставиће се најбољи стрелац на шампионату у дресу репрезентације Југославије, сјајно је испратио центаршут Драгана Стојковића и са друге стативе главом послао лопту у мрежу поред немоћног Едвина ван дер Сара. Само два минута касније, лопту је у казненом простору добио Владимир Југовић, и да га Јап Стам није вукао за дрес, вероватно би донео вођство нашем националном тиму. Уместо тога, остало је 1:1, уз пенал за селекцију Југославије.

С обзиром на стање фудбалера Холандије, било је готово сигурно да би погодак значио и почетак краја „орања“ у Француској. Лопту је на белу тачку наместио Предраг Мијатовић…

Победу Холандији у 92. минуту донео је Едгар Давидс.