Изградња гасовода „Пакистански ток“ коштаће око 3,5 милијарди долара, процењује пакистански министар економије Омар Ајуб Хан. Истиче да се ради о кључном пројекту и за Русију и за Пакистан. Према проценама руске стране, капацитет гасовода би могао да буде 16 милијарди кубних метара годишње.

План је да заједнички пројекат Русије и Пакистана повеже инфраструктуру за пријем течног гаса у лукама Kарачи и Гуадар у јужном Пакистану са електранама и индустријским потрошачима гаса у округу Kасур (Пенџаб) на северу земље. Дужина гасовода износиц́е 1.100 километара.

– Важну улогу у нашој сарадњи ће играти водећи пројекат изградње гасовода „Пакистански ток“ који ће имати капацитет од 16 милијарди кубних метара гаса годишње – изјавио је министар енергетике Русије Николај Шуљгинов на састанку међувладине комисије за трговинску сарадњу с Пакистаном. Раније се капацитет гасовода процењивао на 12,4 милијарди кубних метара гаса годишње.

Споразум између Русије и Пакистана о изградњи гасовода „Север-Југ“ потписан је 2015. године. Пројекат је подразумевао да руски извођачи радова изграде транзитни гасовод у од луке Kарачи до града Лахор. У пролец́е ове године пројекат је преименован у „Пакистански ток“.

Пројекат од великог геополитичког значаја

Kако је раније оценио доцент Института МГУ за земље Азије и Африке Борис Волхонски, споразум о изградњи гасовода уклапа се у политику Русије у Јужној Азији.

– У време СССР једнострано смо били оријентисани на Индију, али таква стратегија има више негативних тачака. Не треба на све проблеме региона гледати кроз индијску призму – каже Волхонски.

Зато је развој односа са Исламабадом позитивна ствар, посебно имајући у виду да Пакистан постаје важна карика у оквиру кинеског пројекта Нови пут свиле који једним дело иде преко територије ове земље.

– Тренутно трговинско-економски односи Русије и Пакистана нису на високом нивоу (прошле године обим робне размене износио је само 539 милиона долара). Потписивање споразума је корак напред – уверен је експерт. Такође, Пакистан је важна карика система безбедности у свету.

У тренутку када се предвиђа повлачење америчке војске из Авганистана, Исламабад ће почети да игра важну улогу у очувању стабилности у региону. За Русију свака нестабилност у Авганистану значи могућност да се она прошири и на централноазијске земље ближе њеним границама.

Што се тиче реакције Индије на развој руско-пакистанских односа она је могућа искључиво на нивоу медија, јер овде није реч о развоју војно-техничке сарадње нити гасовод пролази кроз спорни кашмирски регион.

Оставите Коментар