У српској традицији забележена су прелепа имена која су се давала деци, а која су у данашњем времену потпуно заборављена

У мору интернационалних имена, нека од најстаријих српских имена и њихово значење пала су у заборав.

Зато смо дошли у ситуацију да данас нека од њих звуче чудно, а заправо је реч о невероватно старим и прелепим именима из српске прошлости. Ово је 30 предивних српских женских имена која данас звуче чудно и „архаично“.

Агнија, Агница – чиста, невина, часна; Белосава – створено од „белина“ и „слава“ (тако се звала краљица Србије од 1234. до 1243. године, жена краља Владислава Немањића); Војислава – славни борац (Војислава је била сестра великог жупана Стефана Немање, удата да босанског кулина Бана)

Гаврила, Гаврилка – изведено од мушког имена које се даје по библијском арханђелу Гаврилу и значи Бог је моја снага; Деспина, Деспнија – господарица; Ђука – настало од имена „Георгина“, а означава земљорадницу, ону која обрађује земљу (мајка славног српског научника звала се Георгина Ђука Тесла).

Евдокија – настало од грчке речи „еудокиа“ што значи добра воља, благонаклоност (у нашој историји значајна је Евдокија Анђел, прва жена Стефана Немањића, првог краља Србије, мајка Стефана Радослава, Предислава и Стефана Владислава); Жанка – божанствена;

Зорка – она која је дар зоре (Зорка Kарађорђевић, девојачко Петровић, била је ћерка црногорског књаза, касније краља Николе И Петровића и супруга Петра И Kарађорђевића); Иконија – од иконе, слике са представом Исуса Христа, Богородице и других светитеља у хришћанству.

Јаглика – име се давало девојчицама рођеним док је кућа у жалости, на пример, ако је отац погинуо пре рођења детета и слично; Kадивка, Kадева, Kадива – свилена тканина, такође и врста цвећа; Лепосава – да буде сва лепа; Мандуша – варијанта имена Манда (од Магдалена), значи „она која потиче из Магдале“ (место на Галилејском језеру). Име је познато због Марије Магдалене, која је била ученица и пратиља Исуса.

Најда – наћи, она која је нађена; Његомирка – она која чува, негује мир;Обрадинка – она којој су се обрадовали; Полексија – гостољубива (Полексија Kарађорђевић била је ћерка кнеза Александра Kарађорђевића, унука Kарађорђа и Зорка Kарађорђевић, супруга Петра И Kарађорђевића); Роксанда, Роксандра – светлост, зора.

Саветка – изведено од Јелисавета, значи „Богу се клањам“; Томанија – чудотворка (Томанија Обреновић је била жена Јеврема Обреновића, брата кнеза Милоша); Ћиријана, Ћирка – она која влада; Убавка – лепа; Фема, Фемка – говорница, она која говори.

Хајдана – сјајна, светла, јасна, срећна; Царица – она која влада, царица Царица (негде и Зорица) Немањић била је српска принцеза, ћерка краља Милутина; Чарна – црна или очаравајућа; Шошана – лотосов цвет.

Оставите Коментар