БИВШИ председник Републике Српске Радован Караџић проводи прве дане у затвору на острву Вајс на југу Енглеске, где је из Схевенингена пребачен на издржавање доживотне казне, готово у потпуној изолацији.

Новца нема, јер му управа још није претворила евре у фунте, а није му одобрена ни листа бројева телефона како би могао да контактира са адвокатима, рођацима и пријатељима. Успео је да се јави само ћерки Соњи.

Иако је у Енглеској тек десетак дана, ово су показатељи да ће Караџић служити казну под врло тешким условима, изолован од свих, јер је то једини начин да га заштите од бројних исламиста који су такође у овом затвору. Баш на то указивала је његова одбрана, покушавајући да објасни да Велика Британија није добро место за издржавање казне, указујући на случај српског генерала Радислава Крстића који замало да није убијен, након што му је жилетом стављеним у четкицу за зубе пререзан врат. После напада на њега и укупно пет промењених казнених установа у Британији, и лажирања извештаја британских власти о њему, он је пребачен у Пољску.

Караџићев бранилац Горан Петронијевић рекао је, за „Новости“, да је његов клијент затворској управи дао бројеве телефона тројице адвоката и још пет других блиских људи које би могао да зове из затвора.

– Мислим да му то још није одобрено. Он је особа изузетног безбедносног ризика и биће велики проблем чувати га у британском затвору у којем има много исламских фанатика. На страну лоши услови који су у том затвору. Управа ће сигурно покушати да га чува изолацијом, што значи да неће имати нормалан третман нити контакте са другим људима – објаснио је Петронијевић.

О односима суда у Хагу, јуче је говорио и председник Александар Вучић, који је најавио да ће 8. јуна учествовати на редовној седници Савета безбедности УН, на којој ће бити представљен извештај о раду Међународног резидуалног механизма за кривичне судове у Хагу, а истог дана ће бити изречена и пресуда генералу Ратку Младићу. Он је рекао да се нада да ће му бити „омогућено да се виртуелно укључи у рад седнице, а ако не да ће покушати да оде у Њујорк, јер има право да присуствује уживо“.

– На тој седници српско руководство ће бити критиковано због непоштовања Механизма, због непоступања по обавезујућем налогу за изручење доскорашњих народних посланика СРС Вјерице Радете и Петра Јојића, које Хаг тражи због непоштовања суда – рекао је Вучић, и додао да „сами проценимо да ли је случајно да је седница СБ УН и пресуда Младићу у истом дану“.

Због опште цензуре на интернет небу, Националист можете пратити и на следећим мрежама:

1. Вконтакт
2. Телеграм
3. Instagram
4. Twitter

Како је објаснио, тужиоцу Сержу Брамерцу је омогућено да се обрати виртуелно, видео-конференцијом на седници, а, засада, њему није.

– Срби су у Хагу осуђени на 1.138,5 година робије, а Бошњаци на 42 године. Хашки трибунал није достављао, сем у једном случају, српским судовима могућност да суде, а идеја је била да највећи број суђења буде испостављен судовима у региону. Укупно 13 таквих случајева додељено је БиХ, и то много озбиљнији случајеви од Јојића и Радете, јер су у њима Срби убијани на злочиначки начин – истакао је Вучић, указујући на то какав је то вид поверења „када неће да дозволе судовима у Србији да суде по једном готово безначајном предмету у односу на предмете који оптужују појединце за извршена најтежа кривична дела против припадника српског народа, а који су дати судовима у региону“.

Он је најавио занимљиву расправу на седници СБ УН која, како је рекао неће бити „нимало лака за нас, али ни за оне, који мисле да је политика силе испред правних аргумената“.

МЛАДИЋ НЕЋЕ БИТИ САМ У СУДНИЦИ

РАТКО Младић ће, према информацијама Танјуга, 8. јуна присуствовати изрицању другостепене пресуде који ће објавити Жалбено веће Механизма за кривичне судове у Хагу. Он ће бити без својих бранилаца Бранка Лукића и Драгана Иветића, који нису у могућности да приступе суду у Хагу, нити да изрицање пресуде испрате видео-везом. Због изостанка бранилаца, Жалбено веће је одлучило да Младићу, само за ово рочиште, постави адвокатицу Пету Луизе Багот која ће према одлуци већа заступати Младићеве интересе, саопштено је јуче из Механизма.

СВИ ОСИМ СРБА ОСЛОБАЂАНИ РЕДОМ

У Хагу су правоснажно ослобођени оптужени за најтеже злочине – Рамуш Харадинај, Насер Орић и Анте Готовина. Са све три територије на којима су и Срби тешко страдали, а не само Албанци, Бошњаци и Хрвати, сви они који су приказивани као починиоци таквих злочина и за које су постојале тешке оптужнице, правоснажном пресудом су ослобођени – истакао је Вучић.

Оставите Коментар