ВИСОКИ представник у Босни и Херцеговни, којег Република Српска не признаје Кристијан Шмит у последњем наступу изјавио је да су политичари у БиХ „очигледно изгубили нит“ и оценио да је стање због оспоравања његовог дипломатског статуса „као да мајмуни наступају у циркусу“. Уз то је додао да има подршку грађана Српске за све што ради?!

Након што је Бањалука одлучно затражила истрагу о томе ко му је доделио дипломатску акредитацију и на основу чега борави у БиХ, пошто је у Сарајево дошао без сагласности Савета безбедности ун, Немац се све чешће појављује у сарајевским медијима и не бира речи када говори о Републици Српској, па и о БиХ.

Из Бањалуке узвраћају – тиме што је упоредио ситуацију у РС и БиХ са циркусом и мајмунима, само је доказао да је политички кловн.

Код нас Срба се каже – са господом господски, са фукарама фукарски! Већег циркузанта и политичког мајмуна неће запамтити ови балкански простори. Препознатљива је та нацистичка клица у туристи Шмиту, који јасно показује да не преза ни од чега, па јавно вређа и угњетава српски народ и Републику Српску – каже, за „Новости“, Сања Вулић, шеф Клуба посланика СНСД у Парламенту БиХ.

Она сматра да Шмит више не може да контролише хистерију и мржњу према српском народу и Републици Српској, што потврђују и његови свакодневни медијски иступи захваљујући којима све више разоткрива своје право лице и тоне у сопствено блато:

– Понаша се као рањена звер, јер нико није хтео да га прими у Бањалуци, чак ни опозиција на коју је рачунао, па сад шири лажи по федералним медијима о наводној подршци српског народа. Увидео је туриста колико га подржава српски народ, те је морао кришом да дође у РС и да се што пре дочепа сарајевске сећије.

Министар безбедности у Савету министара Ненад Нешић каже да Шмиту није место у БиХ након изјаве да политичари наступају „као мајмуни у циркусу“:

– Још једном апелујем да га Немачка, коју поштујемо и уважавамо, што пре повуче ако већ нема намеру сам да оде. Уколико је заиста дао такву изјаву – да политичаре из Републике Српске доживљава као мајмуне – онда заиста не знам који ће мајмун сести с њим да разговара, и то не као са високим представником, јер он то није, него као са дипломатом једне моћне земље.

Бивши амбасадор СРЈ и Србије при УН Бранко Бранковић каже да је Шмит главни кловн у циркусу који помиње. Бранковић је за Срну рекао да би Шмиту било паметније да се повуче из БиХ јер није легитимно акредитован за високог представника, а да би требало проверити да ли има пасош УН или само Немачке:

– Ако има пасош УН, онда треба генералном секретару УН уложити протест, пошто он нема права на тај документ, јер га није прихватио Савет безбедности. Ако има немачки пасош, поставља се питање ко му је дао визу да дође и отвори канцеларију да може да ради нешто што је потпуно нелегално. По мом мишљењу, он би за тај посао требало да буде ухапшен и најурен из БиХ.

Писао Жељки због граница

ШМИТ је упутио писмо Жељки Цвијановић, српском члану Председништва БиХ, у којем је навео да је „неодговорно на међуентитетској линији својим присуством подржавати политичке догађаје који уносе поделе“. Навео је да „међуентитетска линија није државна граница, већ линија разграничења између РС и Федерације БиХ

С друге стране, професор уставног права на Универзитету у Источном Сарајеву Радомир Лукић каже да граница постоји:
– Реч граница се не може заменити деминутивом. Граница између РС и ФБиХ постоји, она јесте административна, али је граница између ентитета, ради вршења њихових надлежности и надлежности институција БиХ. Оно што пише у Уставу БиХ не може се другачије читати.

Стручњак за међународне односе Лучиано Калужа каже да је много фактора који бацају сумњу на регуларност боравка Шмита у БиХ, те да је приликом његовог доласка процедуру спровело Министарство иностраних послова у Савету министара, а не Председништво БиХ, како покушава да се дезинформише јавност. Он истиче да због недовољног броја информација није могуће тачно утврдити како је текла процедура, али сматра да је дипломатска нота упућена у Министарство иностраних послова из ОХР, „због чега је на њима и велика одговорност јер не постоји релевантна одлука у Савету безбедности УН“.
Он је истакао да није могуће акредитовати страног дипломату без одлуке земље из које долази или међународне институције задужене за именовање:

– То је као када би нека амбасада у Немачкој на своју руку послала ноту за дипломату према Министарству иностраних послова, а да тај дипломата нема релевантну одлуку о именовању у својој земљи.

Оставите Коментар