Економиста Михаил Хазин најавио је завршетак Бретон-Вудс система. Тренутно остаје само да се формализује поступак укидања ове шеме.

Историја памти такве случајеве. По правилу, приметио је експерт, такав поступак се врши на исти начин – путем међународне конференције у којој учествују земље победнице.

Међутим, проблем лежи у разликовању држава које су победиле од оних које су поражене.

Данас је у току изградња у којој финансијски глобализам трпи пораз, а победу над њим славе земље попут Руске Федерације, Кине, Индије и САД-а, нагласио је Хазин.

Међутим, није све тако једноставно, верује стручњак. Према његовим речима, само оне земље у којима није било подстицања потражње ће моћи да подрже даљи економски раст.

Та категорија укључује територију бившег СССР-а, пре свега Русију, као и делом Индију и државе Латинске Америке.

У САД-у, Кини и Европској унији, са високим степеном вероватноће, БДП ће се упола смањити. У исто време, долар ризикује да изгуби статус међународне валуте.

Веома заинтересоване биће земље којима у посткризном свету буде додељена улога „жртвеног јарца“. Хазин не сумња да ће то бити државе које воде русофобичну и антируску политику и то Украјина, Пољска и све балтичке републике.

„Због тога сам склон да верујем да ће неколико земаља правити жртвене јарце од себе, говориће: „Гледајте их, они су у свом либерализму, као резултат, створили тоталитарну корупцијску државу“, нагласио је економиста.

Истовремено, Михаил Хазин је апсолутно уверен да Русија, која ће изаћи као победничка сила, неће спасити ове земље од пропасти.

Оставите Коментар