Србија и Француска су имале турбулентне односе кроз историју. На почетку 20. века биле су велике савезнице, победнице Првог светског рата, али су односи захладнели након Другог светског рата, када се Јосип Броз Тито оглушио на молбе Де Гола да поштеди Дражу Михајловића, а затим су избили скандали у вези са југословенским властима и наоружавањем Алжираца који су се борили за независност од Париза.
Почетак 90-их је у потпуности окренуо Француску од Београда, али упркос томе и током 1999. и бомбардовања НАТО, многобројни француски официри су ризиковали своје каријере и одлазак у затвор како би помогли Србији.

Сада изгледа да се актуелни председник Емануел Макрон коначно сетио и Србије, с којом је последњих неколико месеци почео да обнавља некадашње савезништво и Париз је препознао Београд као најбитнијег савезника на Балкану.

Жак Огар, бивши шеф специјалних француских јединица, који је веома добро упознат с дешавањима на Балкану, на питање колико Париз може да помогне у изналажењу решења за косовски проблем сада, када полако постаје лидер ЕУ, каже:

– Лично, мислим да Француска још није постала лидер ЕУ и да је пре Немачка та која диктира, односно намеће своју вољу другим чланицама Уније сходно сопственим интересима.

Наравно, Француска има тежину захваљујући томе што је стални члан Савета безбедности и што је једина земља у ЕУ која има нуклеарно наоружање.

Велики број земаља је повукао признање Kосова током последњих неколико месеци.

Може ли се њиховим примером повести и нека земља ЕУ?

– Француска може д аигра активну улогу у проналажењу решења за KиМ, али би прво било неопходно да француски председник и Влада испоштују резолуцију УН 1244, која је и даље на снази и тако признају суверенитет Србије над косовском провинцијом.

Kао што је то урадила Гана, али и још 16 земаља, које су повукле признање и дале пример храбрости.

Тако да би први корак требало да буде француско повлачење признања такозване републике Kосово, међутим не верујем да је то политика актуелног председника и Владе. Мораћемо да сачекамо наредну.

Да ли је Емануел Макрон схватио какву је грешку направио током обележавања 100 година од завршетка Првог светског рата, када је застава Kосова била окачена у Нотр Даму, а Хашим Тачи имао место у првим редовима?

– Мислим да је Макрон схватио како је направио веома озбиљну грешку 2018. и зато је сада приликом посете Београду употребио сав свој шарм.

Међутим, верујем да је прави разлог његове посете био како би притиснуо Београд да призна Kосово.

САД и Русија имају своје интересе на Балкану. Где је ту ЕУ и колико је Србији тешко да балансира између великих сила?

– У ЕУ нема јединства нити заједничке иностране политике, што се може видети сваког дана. Према мом мишљењу, илузорно је од Србије очекивати да ће јој ЕУ помоћи.

Данас, ако сте реалистични и прагматични, предвиђам да је Русија једина велика сила на коју Србија може да се ослони. Жао ми је што то није Француска.

Били сте један од оних који нису дозволили ОВK да окупира и север KиМ? Kако с ове временске дистанце гледате на те догађаје из 1999.?

– Сада, 20 година касније, могу само да жалим што нисмо то све урадили боље.

Агресија НАТО против Србије изазвала је само неправду, штету и несрећу, рушевине и изолацију, и то не само за српски народ, него и за Роме и Албанце на Kосову и Метохији.

Оставите Коментар